Foto: Nejšílenější virtuální budíky v autech. I lidová auta je měla už před 30 lety

To nejsou přístroje futuristického konceptu, ale Renaultu 11 z počátku 80. let.
Alfa Romeo 90 byla sedan, který se ve výrobě udržel jen mezi lety 1984 a 1987. Na silnicích ji příliš často nepotkáte, přestože za designem stojí Bertone a pod kapotou bylo možné najít i benzinové šestiválce. Kabina nabídla netradiční tvarování, přístroje jako takové byly digitální do té míry, že místo ručičky ukazovala rychlost a otáčky virtuální stupnice.
Aston Martin Lagonda ztělesňoval bezbřehý luxus. Britové si dali na tvarování karoserie i interiéru záležet, což s sebou neslo i používání ryze moderních technologií. Některá tlačítka tak už na přelomu 70. a 80. let nahradily dotykové plochy a chybět nemohly ani digitální přístroje. Funkčnost a zpracování ale byly na špatné úrovni.
Buick Riviera se v roce 1986 stal prvním autem s dotykovou obrazovkou na středové konzoli. Dokonale tak předběhl dobu o více než desetiletí. Spolu s centrální obrazovkou nemohla chybět ani ta před řidičem. Nastavení se nesnažilo o imitaci klasických přístrojů, místo toho nechyběl centrální rychloměr a po stranách umístěné hodiny a palivoměr. Následující generace amerického kupé již o digitální přístroje přišla.
Cadillac Allanté byl luxusním kabrioletem po všech stránkách. Karoserii navrhl a stavěl Pininfarina v Itálii, celá produkce se tak kvůli dopravě výrazně prodražila. Pod kapotou byly jen osmiválce a kabina nabídla kůži, dřevo i řadu elektronických komfortních prvků. Mezi nimi byly i digitální budíky.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
26. 11. 2018 6:07
Virtuální přístrojový panel v posledních letech nebývale nabral na popularitě. Koupíte jej do vozu prakticky jakékoliv velikosti, vedle klasických údajů jako rychlost či počet otáček pak navíc umí zobrazovat i informace z navigace či mobilního telefonu. Digitální přístrojová deska ale není až takovou novinkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zabrousili jsme proto do historie, konkrétně do 80. let, a našli jsme hned několik vozidel, která moderní "výdobytek" nabídla svým zákazníkům.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy