Auta sametové revoluce. Socialistické modely, které si Češi mohli koupit v roce 1989

Lada Niva: jedno z aut, které se v roce 1989 objevilo v Mototechně.
Nabídku sovětských modelů s pohonem zadních kol uzavíral sedan 2107, který byl luxusnější než 2105, což dával na odiv třeba jinou maskou chladiče. I kvůli ní se autu začalo říkat sovětský Mercedes a je otázka, jestli jde o přezdívku pochvalnou, nebo spíše posměšnou. Pod kapotou mělo auto každopádně zážehovou patnáctistovku naladěnou na 55 kW a kdo auto chtěl, musel si připravit 84 700 korun. Když měl náhodou někdo štěstí, byl tak postaven před skoro Sofiinu volbu - za podobné peníze mohl mít žigulíka, Favorit i Škodu Rapid 136.
Tomu byl k dispozici i Peugeot 309, první do Československa oficiálně dovážené auto francouzského výrobce. A ve verzi GLD se vznětovou devatenáctistovkou také velmi populární, osobních naftových aut tehdy moc nejezdilo, většinou byly tímto motorem poháněny nákladní vozy. Cena 88 730 tuzexových korun nicméně nepatřila k nejnižším.
Foto: AvtoVAZ
Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 11. 2021 6:02
17. listopadu si v Česku připomínáme mimo jiné den, kdy odstartovala postupná dekonstrukce komunistického režimu, tedy takzvanou sametovou revoluci. Během ní a po ní se v Československu reformovala nejen politika, ale také ekonomika a třeba nabídka automobilů se výrazně rozšířila. V této galerii nicméně chceme připomenout, jaká auta byla Čechoslovákům dostupná ještě v roce 1989.

Abychom dodali kontext cenám v galerii, pak je potřeba zmínit průměrnou mzdu v roce 1989, která byla na úrovni 3170 korun. V Tuzexu, tedy síť prodejen se zahraničním zbožím, se pak nakupovalo za takzvané bony. Ty se oficiálně směňovaly za zahraniční měnu, přičemž jeden bon měl oficiálně hodnotu jedné koruny. Na černém trhu, kde si bony vyměňovali ti, kteří zahraniční peníze neměli, byla ale hodnota jednoho bonu kolem pěti až šesti korun.

Zdrojem cen aut v roce 1989 jsou kromě vlastního archivu autora také ceník na stránkách iDnes.cz a články v časopise Auto Tip Klassik, číslo 5 a 6 z roku 2019.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy