Zastaralé modely socialismu a perly z Tuzexu. Jaká auta se dala koupit v roce 1989?

Rumunský Oltcit nebyl moc dobré auto, koupit se ale v roce 1989 dal.
Pohledem na Renault 19 už se dostáváme do vod Tuzexu, který v rovině teorie dokázal na individuální přání dovézt prakticky jakýkoliv automobil včetně Mercedesů nebo BMW. Jen bylo potřeba mít dostatek financí. Existoval ale i oficiální katalog, obsahující třeba právě R19. Ten představoval odpověď na Peugeot 309, Ford Escort nebo VW Golf. Se zážehovou čtrnáctistovkou jej bylo možné pořídit za 78 800 tuzexových korun. Uvážíme-li, že na černém trhu se jedna tuzexová korun rovnala pěti i více korunám normálním, dostaneme se na cenu někde kolem 400 tisíc.
Dokonce 75 700 bonů, tedy klidně podle neoficiálních přepočtů až skoro 380 tisíc korun, stál Fiat Tipo, skrz naskrz moderní rodinný hatchback se zážehovou čtrnáctistovkou a pěticí dveří.
Foto: Oltcit
Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 11. 2022 6:02
17. listopadu si v Česku připomínáme mimo jiné den, kdy odstartovala postupná dekonstrukce komunistického režimu, tedy takzvanou sametovou revoluci. Během ní a po ní se v Československu reformovala nejen politika, ale také ekonomika a třeba nabídka automobilů se výrazně rozšířila. V této galerii nicméně chceme připomenout, jaká auta byla Čechoslovákům dostupná ještě v roce 1989.

Abychom dodali kontext cenám v galerii, pak je potřeba zmínit průměrnou mzdu v roce 1989, která byla na úrovni 3170 korun. V Tuzexu, tedy síť prodejen se zahraničním zbožím, se pak nakupovalo za takzvané bony. Ty se oficiálně směňovaly za zahraniční měnu, přičemž jeden bon měl oficiálně hodnotu jedné koruny. Na černém trhu, kde si bony vyměňovali ti, kteří zahraniční peníze neměli, byla ale hodnota jednoho bonu kolem pěti až šesti korun.

Zdrojem cen aut v roce 1989 jsou kromě vlastního archivu autora také ceník na stránkách iDnes.cz a články v časopise Auto Tip Klassik, číslo 5 a 6 z roku 2019.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy