Auta na CNG zažívají v Česku boom. Spotřeba plynu vzrostla skoro o polovinu

ČTK Jan Markovič ČTK, Jan Markovič
26. 1. 2016 14:33
Čeští řidiči stále víc využívají alternativní paliva. Ukazuje to statistika Českého plynárenského svazu, podle které se zvýšila spotřeba CNG o 45,7 procenta. Nyní tuzemské silnice obsluhuje 110 stanic. Jejich počet ale také roste.
V Česku podle plynařů jezdí v současné době zhruba 13 tisíc vozidel na CNG, což je o čtyři tisíce více než před rokem.
V Česku podle plynařů jezdí v současné době zhruba 13 tisíc vozidel na CNG, což je o čtyři tisíce více než před rokem. | Foto: Aktuálně.cz

Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) pro automobily v Česku se v loňském roce meziročně zvýšila o 45,7 procenta na rekordních 43,59 milionu metrů krychlových. Za posledních deset let se zvýšila více než dvanáctkrát. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Český plynárenský svaz (ČPS).

V Česku podle plynařů jezdí v současné době zhruba 13 tisíc vozidel na CNG, což je o čtyři tisíce více než před rokem. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je v tuzemsku celkově registrováno 7,07 milionu vozidel. Podíl těch s pohonem na CNG tak tvoří necelé dvě desetiny procenta.

"V České republice jsme svědky zásadního pozitivního rozvoje využití zemního plynu v dopravě. Spotřeba CNG nyní narůstá každý rok velmi překotně. Předchozí rok se zvýšila spotřeba o 36 procent," uvedl místopředseda Rady ČPS Jiří Šimek.

Mezi ostatními alternativními palivy podle něj nemá CNG konkurenci. "Jsme přesvědčeni, že během tří až pěti let, až bude v Česku dvě stě až tři sta stanic, bude využití zemního plynu jako ekonomického, ale hlavně nejekologičtějšího paliva pro dopravu, ještě dále výrazně akcelerovat," dodal Šimek.

Aktuálně je v Česku 110 veřejných plnicích CNG stanic, meziročně se jejich počet zvýšil o 35. Vlastní čerpací stanice mají i soukromé společnosti (dopravní podniky MHD, výrobní společnosti, atd.). V zemích Evropské unie je asi 3300 CNG stanic, v celé Evropě zhruba 4500.

Na českých silnicích loni přibylo více než 4000 CNG vozidel. Jejich meziroční nárůst zhruba o 47 procent byl nejvyšší v historii. Z aktuálních zhruba 13 tisíc vozidel připadá 880 na autobusy městské hromadné dopravy ve 45 městech. Každý čtvrtý nový autobus registrovaný v roce 2015 jezdí na CNG.

Ceny za metr krychlový CNG se aktuálně pohybují kolem 18 korun. "U čerpacích stanic, které udávají cenu CNG za kilogram, musí ještě motoristé udělat přepočet. Jeden litr benzinu totiž odpovídá 1,4 kilogramu zemního plynu. Když na pumpě svítí cena 26 korun za CNG, tak ekvivalent k ceně litru benzinu je zhruba 18 korun. Číslo 26 je nutné ještě vydělit 1,4," vysvětlil Šimek.

Výhodnost CNG proti tradičním pohonným hmotám podporuje mimo jiné spotřební daň. Ta od začátku roku 2015 do konce roku 2017 činí u CNG 0,72 Kč za metr krychlový. Spotřební daň z litru benzinu je 12,84 Kč, z litru nafty 10,95 Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy