Třicet let od premiéry. Veterány se letos stávají třeba první Hummer nebo Alfa 155

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 1. 2022 6:02
S novým rokem už tradičně míří do skupiny možných veteránů řada automobilů. Vedle splnění mnoha podmínek k tomu stačí zdánlivě jediné, stáří alespoň 30 let. Loni už se do kategorie aut vhodných pro veteránskou značku zařadilo několik naprosto běžných modelů a jinak tomu není ani letos. Veterány totiž mohou být auta vyrobená v roce 1992. Na zajímavé novinky toho roku se podívejte do galerie.
Foto: Alfa Romeo

Alfa Romeo 155

Počátkem roku 1992 oslavila premiéru Alfa Romeo 155, nástupce typu 75. Oproti němu se změnila především platforma, pohon zadních nahradil pohon předních kol. Volitelná byla i čtyřkolka Q4. Dalším typickým technickým prvkem byly na počátku výroby motory Twin Spark se dvěma svíčkami na válec s objemem 1,7 až 2,0 litru. Vrcholem nabídky byl šestiválec Busso a nechyběly ani naftové motory.

Kromě techniky zaujala Alfa 155 i hranatými tvary. Počátkem 90. let, kdy se postupně začalo přecházet na spíše zaoblené linie, možná trochu přežitek, nicméně dnes jsou to tvary nadčasové. Popularity se 155 dočkala i díky úspěchu na závodních tratích v různých mistrovstvích cestovních vozů včetně DTM. Nabídka aut v Česku nebo Německu je poměrně úzká, v Itálii by jich ale mělo být více.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy