Oběti emisních norem i nezájmu. Rok 2018 znamenal konec i pro automobilové legendy

Subaru přestalo letos do Evropy dovážet svůj nejslavnější model: ikonické WRX STI.
Alfa Romeo v končícím roce 2018 výrazně zeštíhlila svou nabídku. Nejprve skončil nejstarší model italské automobilky - malý hatchback MiTo. Zákazníci o něj postupně přestali jevit zájem a Alfě se nevyplatilo homologovat jej dle nových pravidel.
Podobně jako MiTo zabil nezájem zákazníků i sportovní model 4C. Zatím pouze ve verzi kupé, mladší Spider se ve výrobě ještě nějakou dobu udrží.
U Audi neskončily celé modelové řady, ale jen dílčí provedení. Trochu překvapivě se to týká plug-in hybridu A3 e-tron, který podle britského Autocaru nepřežil příchod normy Euro 6c. Dá se ale očekávat, že spolu s novou A3, jejíž premiéra je naplánována na konec roku 2019, se elektrifikovaná varianta v nabídce opět objeví.
K zajímavé změně sáhlo i BMW. Elektromobil i3 byl totiž nabízen jednak pouze s elektromotorem, ale i ve verzi doplněné o malou spalovací jednotkou, která nabíjela baterie a sloužila jako prodlužovač dojezdu. Protože však kapacita akumulátoru stoupla z 33 na 42,2 kWh (tím se zvýšil i dojezd o 55 km), není podle BMW již benzinový motor v autě potřeba a i3 se tak od modelového roku 2019 prodává jen jako čistý elektromobil.
Foto: Subaru
Jan Matoušek Jan Matoušek
30. 12. 2018 7:08
Rok 2018 byl pro automobilový průmysl v mnohém přelomový. Tou na první pohled nejviditelnější změnou byl přechod na novou emisní normu Euro 6c. Ta výrazně zahýbala s celoevropskými prodeji nových aut a především pořádně pročistila nabídku jednotlivých výrobců. Na to, se kterými modely jsme se letos, a ne vždy jen kvůli přísnější normě, museli rozloučit, se podívejte v následující galerii. Snažili jsme se přitom vybrat vozy, u nichž se neočekává brzký příchod nástupce.

Na přehled všech nových aut na českém trhu se podívejte zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy