Oběti emisních norem i nezájmu. Rok 2018 znamenal konec i pro automobilové legendy

Subaru přestalo letos do Evropy dovážet svůj nejslavnější model: ikonické WRX STI.
Alfa Romeo v končícím roce 2018 výrazně zeštíhlila svou nabídku. Nejprve skončil nejstarší model italské automobilky - malý hatchback MiTo. Zákazníci o něj postupně přestali jevit zájem a Alfě se nevyplatilo homologovat jej dle nových pravidel.
Podobně jako MiTo zabil nezájem zákazníků i sportovní model 4C. Zatím pouze ve verzi kupé, mladší Spider se ve výrobě ještě nějakou dobu udrží.
U Audi neskončily celé modelové řady, ale jen dílčí provedení. Trochu překvapivě se to týká plug-in hybridu A3 e-tron, který podle britského Autocaru nepřežil příchod normy Euro 6c. Dá se ale očekávat, že spolu s novou A3, jejíž premiéra je naplánována na konec roku 2019, se elektrifikovaná varianta v nabídce opět objeví.
K zajímavé změně sáhlo i BMW. Elektromobil i3 byl totiž nabízen jednak pouze s elektromotorem, ale i ve verzi doplněné o malou spalovací jednotkou, která nabíjela baterie a sloužila jako prodlužovač dojezdu. Protože však kapacita akumulátoru stoupla z 33 na 42,2 kWh (tím se zvýšil i dojezd o 55 km), není podle BMW již benzinový motor v autě potřeba a i3 se tak od modelového roku 2019 prodává jen jako čistý elektromobil.
Foto: Subaru
Jan Matoušek Jan Matoušek
30. 12. 2018 7:08
Rok 2018 byl pro automobilový průmysl v mnohém přelomový. Tou na první pohled nejviditelnější změnou byl přechod na novou emisní normu Euro 6c. Ta výrazně zahýbala s celoevropskými prodeji nových aut a především pořádně pročistila nabídku jednotlivých výrobců. Na to, se kterými modely jsme se letos, a ne vždy jen kvůli přísnější normě, museli rozloučit, se podívejte v následující galerii. Snažili jsme se přitom vybrat vozy, u nichž se neočekává brzký příchod nástupce.

Na přehled všech nových aut na českém trhu se podívejte zde.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla, ukázaly snímky

Rusko v posledních týdnech přemístilo na poloostrov Krym a základny poblíž Ukrajiny vojenská letadla, a rozšiřuje tak své možnosti politického zastrašování či vojenské intervence, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na komerční satelitní snímky. Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené bitevníky Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Další ruská technika a infrastruktura na Krymském poloostrově zahrnuje mimo jiné výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice, dokládají podle WSJ snímky. Kromě zmíněných stíhaček Su-30 jsou v regionu k vidění také Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

Zdroj: ČTK
Další zprávy