Auta, která znamenala konec jedné éry. Škoda zaspala dobu, Saab doplatil na finance

Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 6. 2019 6:24
Technická řešení, jednotlivé modely nebo rovnou celé značky. Automobilový průmysl je plný příkladů, kdy se po dlouhé době někdo rozhodl a změnil (či zcela zrušil) něco, co fungovalo. Například Wankelův motor, pohon zadních kol u modelů Škoda nebo i celou existenci švédského Saabu. Právě na případy "posledních aut v řadě" jsme se zaměřili v následující galerii.
Foto: Archiv společnosti Škoda Auto

Poslední Škoda s motorem vzadu

Motor vzadu a pohon zadních kol. U osobních modelů Škody koncepce, která ve výrobě vydržela i tehdy, když už byla zastaralá. Poprvé tuto kombinaci předvedla v roce 1964 1000 MB. Od té doby ani jeden z osobních modelů okřídleného šípu tuto praxi nezměnil - až Favorit v roce 1987 dostal modernější řešení s pohonem předních kol a motorem vpředu.

Zadokolky s motorem vzadu přesto v továrnách mladoboleslavské automobilky vznikaly ještě v roce 1990. Úplně poslední řadou bylo kupé Rapid, mimochodem zároveň úplně poslední produkční Škoda s karoserií kupé. Pokusy změnit tento fakt, stejně jako upravit v 70. i 80. letech koncepci pohonu škodovek, byly. Žádný to ale ani v jednom případě nedotáhl do sériové výroby.

Přesto se nakonec může Škoda s pohonem zadních kol a motorem vzadu vrátit. Kupé ale nečekejte, při nejmenším ne to klasické. Připravovaný elektromobil, vycházející ze studie Vision iV, totiž v Šanghaji dostal elektromotor umístěný vzadu a pohánějící zadní kola. Mělo by se tak v budoucnu jednat o dostupnější alternativu elektrické čtyřkolce. Kdy se však takové auto ukáže, jasné není, sériový Vision iV nicméně dorazí již příští rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy