Auta, která znamenala konec jedné éry. Škoda zaspala dobu, Saab doplatil na finance

Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 6. 2019 6:24
Technická řešení, jednotlivé modely nebo rovnou celé značky. Automobilový průmysl je plný příkladů, kdy se po dlouhé době někdo rozhodl a změnil (či zcela zrušil) něco, co fungovalo. Například Wankelův motor, pohon zadních kol u modelů Škoda nebo i celou existenci švédského Saabu. Právě na případy "posledních aut v řadě" jsme se zaměřili v následující galerii.
Foto: Archiv společnosti Škoda Auto

Poslední Škoda s motorem vzadu

Motor vzadu a pohon zadních kol. U osobních modelů Škody koncepce, která ve výrobě vydržela i tehdy, když už byla zastaralá. Poprvé tuto kombinaci předvedla v roce 1964 1000 MB. Od té doby ani jeden z osobních modelů okřídleného šípu tuto praxi nezměnil - až Favorit v roce 1987 dostal modernější řešení s pohonem předních kol a motorem vpředu.

Zadokolky s motorem vzadu přesto v továrnách mladoboleslavské automobilky vznikaly ještě v roce 1990. Úplně poslední řadou bylo kupé Rapid, mimochodem zároveň úplně poslední produkční Škoda s karoserií kupé. Pokusy změnit tento fakt, stejně jako upravit v 70. i 80. letech koncepci pohonu škodovek, byly. Žádný to ale ani v jednom případě nedotáhl do sériové výroby.

Přesto se nakonec může Škoda s pohonem zadních kol a motorem vzadu vrátit. Kupé ale nečekejte, při nejmenším ne to klasické. Připravovaný elektromobil, vycházející ze studie Vision iV, totiž v Šanghaji dostal elektromotor umístěný vzadu a pohánějící zadní kola. Mělo by se tak v budoucnu jednat o dostupnější alternativu elektrické čtyřkolce. Kdy se však takové auto ukáže, jasné není, sériový Vision iV nicméně dorazí již příští rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy