Audi crosslane coupé spotřebuje litr na sto kilometrů

Tomáš Rybecký
11. 10. 2012 0:13
Audi sází na hybridní budoucnost
Foto: Aktuálně.cz

Svou představu o budoucnosti designu i koncepce vozidel Audi ukázalo studií nazvanou crosslane coupé. Budoucnost v pohonu nepřekvapuje - pod kapotou se ukrývá hybridní motor.

Úsporný pohon tvoří speciální tříválec 1.5 TFSI kombinovaný se dvěma elektromotory s možností vnějšího dobíjení (plug-in). Lithio-ionový akumulátor má kapacitu 17,4 kWh, což postačuje k ujetí cca 86 km v plně elektrickém režimu. Hybridní jednotka udržuje kombinovanou spotřebou paliva pouhých 1,1 l/100 km s emisemi CO2 jen 26 g/km. Hmotnost vozu díky lehké konstrukci, dosažené využitím hliníku a kompozitů z uhlíkových vláken činí pouhých 1390 kg.

Design budoucnosti: Audi Q

Hliník naleznete i na výrazné hranaté masce chladiče. Tu doplňují velké otvory pro přívod vzduchu, zatímco zádi dominuje difuzor opět z hliníku a uhlíkových vláken. Přední i zadní světlomety používají technologii Audi Matrix LED. Malé, individuálně ovládané elektroluminiscenční diody zajišťující veškeré osvětlovací funkce. Ramena volantu obsahují ovládací plochy pro palce, kterými řidič ovládá většinu funkcí. Podobně futuristické je ovládání všech funkcí na středové konzoli pomocí velkého touchpadu. Hlavním materiálem v interiéru jsou uhlíková vlákna v několika variacích.

Vozidlo má oslovit zejména mladé, sportovně orientované zákazníky i díky odnímatelné střeše a individuálním službám v rámci programu Audi connect. Ten cestujícím umožňuje být vždy ve spojení s portály Twitter a Facebook a umožňuje zasílání fotografií a videí pořízených na cestě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy