Analytici: Nová auta sice v Česku v průměru zlevnila, dostupnější ale nejsou

ČTK ČTK
15. 12. 2020 13:45
Průměrné ceny nových aut na českém trhu ve 3. čtvrtletí klesly proti polovině roku o 1,2 procenta. Zatímco vrcholné varianty jednotlivých modelů zlevnily o 2,3 procenta, vozy v základní výbavě o 0,6 procenta zdražily. Vyplývá to z aktuálního cenového indexu poradenské firmy EY, který má ČTK k dispozici.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek | Foto: Shutterstock

Důvodem poklesu cen je podle partnera EY pro automobilový průmysl Petra Knapa aktuální situace na trhu. "Zdražování základních modelů automobilů je patrně spojené s jejich povinností plnit zákonné požadavky, jejichž minimální úroveň je neustále navyšována. To se projevuje prakticky v každém případě představení nové generace či alespoň modernizace modelů. Naopak cenový pokles u vrcholných výbav je pravděpodobně dán jejich užší nabídkou. Jistý vliv u importovaných modelů určitě může mít aktuální kurz koruny vůči euru, neboť koruna ve sledovaném období oslabovala. Je však pravděpodobné, že to se do cen teprve promítne," podotkl.

Z pohledu motorizací nejvíce zlevnily vozy s pohonem LPG, a to o 5,1 procenta, a naftové vozy, které klesly na ceně o 3,1 procenta. Bateriová auta naopak zdražila o 0,6 procenta.

U vozů s nejvyšší výbavou představuje pokles o 2,3 procenta průměrné snížení ceny o 16 000 Kč. Nejvíce klesla cena naftových motorů, a to o 6,3 procenta. To je v průměru zhruba 60 000 Kč v případě vrcholné varianty. U automobilů v nejvyšší výbavě došlo k výraznému poklesu cen v segmentu nižší střední třídy, a to o 41 000 Kč.

Propad cen zejména u naftových motorizací je převážně způsobený generační obměnou vozidel koncernu Volkswagen (Octavia, Golf, Leon, A3), neboť ne ve všech případech byla do nové nabídky zařazena vrcholná dieselová varianta.

Zdražily naopak malé vozy, a to o 3,4 procenta, tedy zhruba o 15 000 Kč. V této kategorii narostly ceny hybridů o 9,4 procenta a benzinových vozů o 4,8 procenta. Naftová auta v této kategorii již téměř nejsou. Mezigeneračně došlo k navýšení ceny u Hyundai i20 a Toyoty Yaris. Dráž lze rovněž pořídit nejdostupnější Peugeot 208.

V segmentu SUV nejvíce zlevnily benzínové varianty i základní hybridní provedení (pokles o 7,1 procenta). Naopak hybridní SUV v nejvyšší výbavě zdražily o 2,2 procenta. Nejvýraznějších změn v rámci tohoto segmentu se dočkal Ford Kuga, který v nejdostupnější základní variantě zlevnil o 30 000 Kč a v nejvyšší výbavě naopak zdražil o téměř 80 000 Kč.

Prodej nových osobních aut v Česku se za tři čtvrtletí meziročně snížil o 22,4 procenta na 148 319 vozů. V září trh o sedm procent vzrostl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy