Akcie automobilek Hyundai a Kia poklesly. Na vině je vyšetřování potíží s nevybuchlými airbagy

ČTK ČTK
19. 3. 2018 15:46
Akcie největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor a její sesterské společnosti Kia Motors dnes výrazně oslabily kvůli zprávě o tom, že americké úřady vyšetřují problémy s airbagy v jejich vozech. Investoři se obávají nákladů, které by si mohlo vyžádat svolání automobilů k opravě.
Hyundai Sonata modelového ročníku 2018 ve verzi pro americký trh
Hyundai Sonata modelového ročníku 2018 ve verzi pro americký trh | Foto: Aktuálně.cz

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) o víkendu uvedl, že zkoumá, proč se v některých vozech Hyundai Sonata a Kia Forte při nehodách neaktivovaly airbagy. Úřad má v souvislosti s těmito případy zprávy o čtyřech mrtvých a šesti zraněných.

Kia Forte designově vychází z modelu Stinger, technicky však odpovídá spíše evropskému cee´du
Kia Forte designově vychází z modelu Stinger, technicky však odpovídá spíše evropskému cee´du | Foto: Kia

Vyšetřování se podle NHTSA týká zhruba 425 000 vozů. Analytici společnosti Hi Investment & Securities odhadují, že výměna airbagů v těchto automobilech by mohla stát až 575 milionů dolarů (téměř 12 miliard Kč). Cena akcií společnosti Hyundai se dnes propadla o téměř pět procent a akcie firmy Kia oslabily o téměř čtyři procenta.

Hyundai a Kia jsou nejznámější značky pátého největšího výrobce automobilů na světě. Hyundai vloni prodal celkem 3 951 176 automobilů, dceřiná značka Kia pak 2 511 293 modelů.

Hyundai a Kia mají výrobní podniky po celém světě včetně České republiky (Nošovice) a Slovenska (Žilina), problematické modely Sonata však sjíždějí z výrobních linek alabamského závodu v Montgomery, Kia model Forte vyrábí v jihokorejském Hwaseongu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy