Akcie automobilek Hyundai a Kia poklesly. Na vině je vyšetřování potíží s nevybuchlými airbagy

ČTK ČTK
19. 3. 2018 15:46
Akcie největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor a její sesterské společnosti Kia Motors dnes výrazně oslabily kvůli zprávě o tom, že americké úřady vyšetřují problémy s airbagy v jejich vozech. Investoři se obávají nákladů, které by si mohlo vyžádat svolání automobilů k opravě.
Hyundai Sonata modelového ročníku 2018 ve verzi pro americký trh
Hyundai Sonata modelového ročníku 2018 ve verzi pro americký trh | Foto: Aktuálně.cz

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) o víkendu uvedl, že zkoumá, proč se v některých vozech Hyundai Sonata a Kia Forte při nehodách neaktivovaly airbagy. Úřad má v souvislosti s těmito případy zprávy o čtyřech mrtvých a šesti zraněných.

Kia Forte designově vychází z modelu Stinger, technicky však odpovídá spíše evropskému cee´du
Kia Forte designově vychází z modelu Stinger, technicky však odpovídá spíše evropskému cee´du | Foto: Kia

Vyšetřování se podle NHTSA týká zhruba 425 000 vozů. Analytici společnosti Hi Investment & Securities odhadují, že výměna airbagů v těchto automobilech by mohla stát až 575 milionů dolarů (téměř 12 miliard Kč). Cena akcií společnosti Hyundai se dnes propadla o téměř pět procent a akcie firmy Kia oslabily o téměř čtyři procenta.

Hyundai a Kia jsou nejznámější značky pátého největšího výrobce automobilů na světě. Hyundai vloni prodal celkem 3 951 176 automobilů, dceřiná značka Kia pak 2 511 293 modelů.

Hyundai a Kia mají výrobní podniky po celém světě včetně České republiky (Nošovice) a Slovenska (Žilina), problematické modely Sonata však sjíždějí z výrobních linek alabamského závodu v Montgomery, Kia model Forte vyrábí v jihokorejském Hwaseongu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy