A zadní světla čistíte? Za zašpiněná můžete zaplatit pokutu, a to i v Česku

Martin Přibyl Martin Přibyl
17. 2. 2020 13:14
Letošní zima sice sněhem šetří, špíny na silnicích je ale i tak dost. V mlhách a jemném dešti vzniká na silnici šedý povlak, který v aerodynamickém víru za vozem ulpívá na jeho zádi včetně světel. U řady aut to může mít za následek to, že jejich už tak unavené žárovky do tmy mžourají jako dvojice těžko rozeznatelných bludiček. Typicky se to stává starším dodávkám a nákladním vozům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Bezpečnosti provozu to pochopitelně nikterak neprospívá. V noci jsou taková auta špatně vidět, ztrácejí se v provozu, na dálnici se před řidičem často objeví až na poslední chvíli. "Řidiči takových aut neriskují jen těžkou nehodu, ale také vysokou pokutu," tvrdí právník rakouského autoklubu ÖAMTC Nikolaus Authried.

Podobná pravidla jako v Rakousku přitom platí i v Česku. "Za příliš znečištěné nebo zakryté světlo u nás hrozí na místě pokuta až 2000 korun," říká tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ve správním řízení může výše postihu poskočit až mezi 1500 a 2500 korun.

Konkrétní určení přílišnosti znečištění světel (zadních i předních) se vždy posuzuje podle konkrétního případu. "Jde o to, jaký má jejich zašpinění vliv na funkčnost světla a tím i bezpečnost provozu," popisuje situaci Jemelka.

Je pochopitelně nereálné, aby řidič světla čistil za jízdy, kdy se na ně nabaluje špína. Pravidelná kontrola světel a jejich případné očištění, než řidič vyjede, pomohou v každém případě bezpečnosti silničního provozu a šoféra by měly uchránit komplikovaného vysvětlování a pokuty. Je to něco podobného jako smetení sněhu z auta a seškrábání námrazy z oken. Očistit, aby byla čitelná, by se měla i registrační značka vozidla.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy