BMW naděluje. 600 koní jako dárek ke třicetinám modelu "M5"

Radek Pecák Radek Pecák
9. 5. 2014 8:43
Vznikne třísetkusová limitovaná edice vozu, který zvládne zrychlit z nuly na sto za méně než čtyři sekundy.
Kompletní pětice vozů M5, které vznikly během 30 let.
Kompletní pětice vozů M5, které vznikly během 30 let. | Foto: BMW

Až na 600 koňských sil vytáhli technici divize „M“ automobilky BMW výkon dvojnásobně přeplňovaného osmiválce, který se nachází pod přední kapotou současné generace vozu M5.

Je to dárek ke třicetinám tohoto vozu. Oficiální představení se uskuteční na festivalu rychlosti v britském Goodwoodu, už teď ale automobilka představila základní technická data tohoto supersedanu.

Vůz ze speciální edice k 30. výročí má speciální lak.
Vůz ze speciální edice k 30. výročí má speciální lak. | Foto: BMW

Oproti standardní verzi M5 má speciální třísetkusová edice posílený výkon o 40 koňských sil, maximální točivý moment (k dispozici je mezi 1500 až 6000 otáčkami motoru) je vyšší o 20 Nm a dosahuje 700 Nm. Ke zvýšení výkonu došlo především díky zvýšení plnicího tlaku turbodmychadel.

I když je hmotnost vozu bezmála 1900 kilogramů, dokáže díky těmto parametrům motoru zrychlovat z nuly na stokilometrovou rychlost během 3,9 sekundy. Maximální rychlost zůstává  omezena na 250 kilometrů v hodině,  je si však možno připlatit za navýšení až na hodnotu 305 kilometrů v hodině.

Rovněž záď supersedanu M5 vyzařuje sílu.
Rovněž záď supersedanu M5 vyzařuje sílu. | Foto: BMW

Ve voze se rovněž nachází přepracovaný systém M Dynamic mode a upravený elektronický stabilizační systém DSC.

Vůz se od ostatních BMW M5 bude logicky odlišovat také po vizuální stránce. Bude tedy nalakován speciálním odstínem barvy, která má v ceníku oficiální název Frozen Dark Silver, uvnitř bude interiér s kůží Merino a alcantarou. Na speciální edici budou upozorňovat hliníkové dekory i číslovaná plaketa. Vůz je postaven na dvoubarevných kolech, která mají vzadu rozměr 295/30 ZR20. Vpředu jsou pak pneumatiky o tři centimetry užší.

Cenu zatím BMW nezveřejnilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy