Chodci musí odrážet světlo. Pět nejdůležitějších změn, které od soboty platí na silnicích

Radek Pecák Radek Pecák
20. 2. 2016 6:32
Změny silničního zákona se týkají rovněž vozítek Segway, ukládají povinnost řidičům očistit před jízdou vozidlo od sněhu a ledu a policistům dávají opět možnost odebírat přímo na silnici malý technický průkaz.
Před jízdou teď nebude stačit očist skla. Povinností je zbavit sněhu a ledu celý vůz.
Před jízdou teď nebude stačit očist skla. Povinností je zbavit sněhu a ledu celý vůz. | Foto: Reuters

Od soboty začínají platit na silnicích změny, které stanovuje novela zákona o silničním provozu. Poměrně výrazně se dotýkají chodců a při současném počasí také řidičů, kteří svá vozidla parkují pod širým nebem. Přinášíme přehled nejdůležitějších změn.

1) Na silnici s reflexní páskou

Chodci, kteří si budou vykračovat po silnici vedoucí mimo území obce, mají od soboty povinnost nosit na oblečení prvky z retroreflexního materiálu. Samozřejmě v době, kdy panuje snížená viditelnost. "To je noc, ale také mlha, husté sněžení nebo vydatný déšť," upozorňuje Václav Špička  z tuzemského Autoklubu.

Prvky, což může být například páska, která se omotá kolem končetiny, by měli lidé nosit tak, aby byly viditelné zepředu i zezadu. Nejlepší je umístit je na nohu ve výši kotníku nebo na paži v oblasti zápěstí, a to na straně těla nacházející se blíže ke středu vozovky. Takto vybaveného chodce může řidič v noci spatřit až na vzdálenost 200 metrů, zatímco bez pásky má na patřičnou reakci často jen několik desítek metrů.

Pokud chodci nebudou označeni například reflexními pásky nebo jinými prvky, hrozí jim v blokovém řízení až dvoutisícová pokuta, ve správním řízení je postih v rozmezí 1500 až 2500 korun. Zpočátku však podle ministerstva nebude policie lidi pokutovat, ale bude jim domlouvat a rozdávat reflexní pásky a tašky.

2) Odstranění sněhu a ledu z povrchu auta

Očistit zasněžené, omrzlé, ale také zabahněné auto je novou povinností pro řidiče všech typů vozidel, která vjíždějí na veřejné komunikace. Prvním důvodem pro nové nařízení je zajištění ničím nerušeného výhledu dopředu, dozadu i do stran, druhým pak ohrožení řidičů jedoucích za takto znečištěným vozidlem.

Téměř každý řidič se již pravděpodobně setkal s tím, že mu při nutnosti prudšího brzdění sjela ze střechy na přední sklo vrstva neuklizeného sněhu. Také určitě zahlédl, jak z kamionu jedoucího před ním odlétá ledová krusta.

Nařízení by řidiči neměli brát na lehkou váhu. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu se totiž dá očekávat během soboty minimálně v polohách nad 500 metrů sněžení. Vozit tedy s sebou smetáček a škrabku bude proto ještě nějakou dobu nutností.

3) Odebrání malého technického průkazu

Policista republikové policie bude moci odebrat osvědčení o registraci vozidla, tedy takzvaný malý technický průkaz, pokud zjistí na vozidle nebezpečnou závadu. Mezi ně se počítají například výrazné opotřebení pneumatik tak, že jsou vidět jejich nosné vrstvy, zjevné deformace nebo praskliny disků kol, deformace karosérie zasahující do prostoru posádky, koroze a praskliny nosných částí vozidla, poškození čelního skla na více než polovině jeho plochy, zjevné úniky provozních kapalin, absence výfukového potrubí nebo odstranění podstatné části (tedy i filtru pevných částic) a také deformace náprav, případně poškození brzdového systému.

O malý "techničák" nyní přijde řidič také bezprostředně po vážné nehodě. Dostane ho zpátky teprve poté, co na STK prokáže, že ho řádně opravil.

4) Zavedení kauce

Pokud policista pojme podezření, že se přistižený řidič bude vyhýbat řízení o přestupku, který spáchal, má právo vybrat kauci. Její výše se může pohybovat od 3 500 až do 50 000 Kč. Pokud řidič kauci nesloží, může mu policista přikázat odstavit vůz a odebrat osvědčení o technickém průkazu.

5) Omezení pro Segwaye

Osobní přepravníky se samovyvažovacím zařízením, jak se odborně nazývají vozítka typu Segway, se sice nadále budou moci pohybovat po silnicích, ale nově maximálně rychlostí chůze. Podobně jako chodci také budou mít osoby, které se na nich pohybují, přednost na přechodech pro chodce.

Na druhou stranu budou mít obce pravomoc vymezit oblasti se zákazem používání takových samovyvažovacích přepravníků. Podle Václava Špičky z Autoklubu není ale zákonná úprava dostatečná. "Například není nikde stanoveno, jaká je vlastně rychlost chůze," říká. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy