11 Volkswagenů, které vyvracejí mýtus o nudné značce. Znáte lidový supersport nebo šílený Golf?

Jan Matoušek Jan Matoušek
1. 2. 2018 7:15
Automobilka Volkswagen má mezi veřejností nálepku konzervativního výrobce automobilů. Jeho vozy se, jak se také občas říká, kupují spíše rozumem než srdcem. To však neznamená, že by Němci neuměli vyrobit zajímavé a v mnoha případech velmi zábavné auto. Ne všechny se dostanou do sériové výroby, což je ostatně vidět i v následující grafice. V ní najdete 11 zajímavých modelů se znakem "lidového vozu".
Foto: Volkswagen

Volkswagen Scirocco Bimotor

Dvoumotorový vůz není v automobilovém průmyslu věc běžná, leč ani věc extrémně vzácná. Druhá generace Scirocca je však poměrně neobvyklé auto na tuto konverzi. Němci na základě kompaktního kupé postavili taková auta dokonce ve dvou vývojových stupních - první verze měla vpředu i vzadu zážehovou osmnáctistovku s úpravami od Eckarta Berga s celkovým výkonem 269 kW. Každá jednotka měla vlastní převodovku i vlastní diferenciál s omezenou svorností, celkově tak vznikl pohon všech kol a auto se zrychlením z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. Druhé vývojovém stádium (na fotce) se svým pojetím přiblížilo možné sériové výrobě a mělo také dvě sériové osmnáctistovky o výkonu "jen" 210 kW. Manuální převodovky pak nahradily automaty. Ani tato verze ale do série nepronikla.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy