Auta jako motor českého průmyslu? Dvacet až třicet let si nemusíme dělat starosti, věří Jahn

Roman Šitner
22. 10. 2015 7:46
Téměř čtvrtinu českého exportu tvoří auta, Česká republika se ale nemusí obávat, že by investoři brzy odešli jinam. Nabízí jim stále řadu výhod, tvrdí prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. Nyní je český autoprůmysl na historickém rekordu, loni tvořil zhruba 7,4 procenta tuzemského HDP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Automobilový průmysl v Česku hlásí rekordní výsledky. Na hrubém domácím produktu se loni podílel už zhruba 7,4 procenta, na samotné průmyslové produkci má už čtvrtinový podíl, téměř čtvrtinou se podílí na celém českém exportu. Obor výroby aut a dílů pro ně přitom čelí velkým výkyvům.

Martin Jahn
Martin Jahn | Foto: Radek Pecák

Prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn ale věří, že není důvod k obavám. „Nemyslím si, že je v Česku nějaká fatální závislost na automobilovém průmyslu. Naopak to spíše dává dobrý základ do budoucna,“ říká. Nebojí se, že by se stávající výroba mohla v budoucnu přesunout například do zemí s levnější pracovní silou.

„Automobilová výroba je kapitálově extrémně náročná, není jednoduché ji někam přesunout,“ vysvětluje. V posledních letech firmy v Česku masivně investují, postavily se nové a moderní automobilky. Závody Hyundai či TPCA i modernizované linky Škody v Mladé Boleslavi a Kvasinách patří mezi nejmodernější v Evropě. Bude dvacet až třicet let trvat, než se vybudované kapacity vůbec odepíší. Do té doby nemá podle Jahna ekonomický smysl uvažovat o přesunu.

„Po tu dobu se bát nemusíme. A pak je tu otázka, kam by se vůbec výroba měla stěhovat?“ ptá se Jahn. Podle něj k Česku chybí alternativy. Země má pro investory stále řadu výhod. Tou hlavní je právě orientace na autoprůmysl. Je tu dostatek dodavatelů i odborníků. Navíc je česká mzda stále konkurenceschopná. Více než třikrát nižší oproti Německu a mírně nižší než na Slovensku.

V porovnání například s Rumunskem je z Česka blíže k zákazníkům v Evropě.

Prodeje aut v Evropě letos rostou, ale v posledních týdnech se objevily obavy, zda dobré období a prodeje nezačnou klesat. Důvodem měla být emisní aféra, kdy se ukázalo, že koncern Volkswagen, jehož součástí je i automobilka Škoda, podváděl při měření emisí (Jahn je vedle funkce ve sdružení i šéfem fleetových prodejů Volkswagenu - pozn. red.).

Trh se obával, že by zákazníci nákup nového vozu odložili, než se například ujasní, zda nepodváděly i další automobilky. Podle dat o prodejích aut v Evropě za září, kdy se poslední týden o aféře již vědělo, se ale nic takového dít nezačalo. Ani průběžné informace o říjnových dodávkách nenasvědčují tomu, že by se to mělo změnit. Auta se prodávají dál.

Obor je ale z podstaty výrazně závislý na síle ekonomiky. Jen za poslední desetiletí se roční prodeje aut v Evropě pohybují mezi 13 a 18 miliony ročně, loni šlo o 15 milionů. Česko by se tak mělo podle Jahna připravit na to, že může přijít i horší období. To dosud nebylo znát, protože v době nejslabších evropských prodejů v Česku nabíhala výroba u nových výrobců automobilky Hyundai. TPCA a Škodě pak pomohlo, že nabízely levnější vozy, jejichž prodeje pak ještě urychlilo šrotovné zavedené v řadě evropských zemí. Do toho zde výrobci dílů rozšiřovali stávající závody či budovali nové. V budoucnu ale přijde období, kdy propad trhu s auty nové projekty nevyrovnají.

Rozhovor s Martinem Jahnem čtěte v pátečním speciálním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy