Toyen, Mucha, Preisler. Jarní aukce v Mánesu nabídne unikátní umělecká díla

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková - za podpory: loos gallery logo
10. 4. 2021 17:00
Přes 140 uměleckých děl se objeví v nabídce jarní aukce síně Adolf Loos Apartment and Gallery. Na prodej budou levnější položky stejně jako díla mimořádné hodnoty. Podívejte se na nejzajímavější "kousky", o které se budou sběratelé zřejmě přetahovat.
Theodor Pištěk, Jam Session, 1958, olej na plátně, 70 x 90 cm, signováno a datováno. Vyvolávací cena je 500 tisíc korun, odhadní cena od 1 do 2 milionů korun.
Theodor Pištěk, Jam Session, 1958, olej na plátně, 70 x 90 cm, signováno a datováno. Vyvolávací cena je 500 tisíc korun, odhadní cena od 1 do 2 milionů korun. | Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery.

Aukce se uskuteční v neděli 18. dubna od 14 hodin v pražském Mánesu.

"Osobní účast dražitelů na aukci pravděpodobně nebude možná. Vše však bude záviset na nařízeních vlády platných v den konání aukce. Zájemci mohou využít klasickou aukci po telefonu nebo aukci na takzvaný písemný limit, kdy se mohou k účasti v aukci zaregistrovat na stránkách galerie stažením příslušných plných mocí. Nově také nabízíme aukci on-line přes český i zahraniční portál - livebid.cz a invaluable.com. Po zaregistrování může zájemce sledovat aukci živě z pohodlí a bezpečí domova," říká Aneta Kopecká z Adolf Loos Apartment and Gallery.

I obchod s uměním se přizpůsobil koronavirové době. Pandemie urychlila to, k čemu se obchod s uměním blížil - právě k on-line prodejům. Je to cesta, jak se v době uzavřených sálů a propadů tržeb dostat k zákazníkům.

Aneta Kopecká doplňuje, že dražené předměty si lze prohlédnout v rámci předaukční výstavy, která se koná každý den včetně víkendů od 10 do 18 hodin v malé výstavní síni v Mánesu po předchozí domluvě. Na webových stránkách jsou díla vystavena virtuálně, u některých aukčních položek jsou i krátká videa. Galerie poskytuje jako jediná v České republice doživotní záruku pravosti nabízených uměleckých děl.

  • Na následujících kartách se podíváte na mimořádná díla, která aukce nabízí. Je mezi nimi například vzácný obraz od Toyen, olejomalby Jana Preislera, Alfonse Muchy či francouzského umělce Bernarda Buffeta. 
 

Právě se děje

před 21 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy