Apple ve Francii aktualizuje iPhone 12, aby urovnal spor ohledně silných vln

ČTK ČTK
15. 9. 2023 13:45
Apple ve Francii aktualizuje iPhone 12, aby urovnal spor ohledně silných vln

Americká společnost Apple vydá aktualizaci softwaru pro uživatele svých přístrojů iPhone 12 ve Francii. Chce tak urovnat spor s tamními regulačními orgány, které nařídily pozastavit prodej telefonu kvůli porušení limitů elektromagnetických vln. Francouzská vláda tento krok vítá a uvedla, že aktualizaci rychle otestuje. To by mohlo umožnit obnovení prodeje modelu uvedeného na trh v roce 2020, informovala dnes agentura Reuters.

Obdobně přivítala oznámený krok i Belgie. V přezkumu možných zdravotních rizik, o němž tato země informovala ve středu, bude ale pokračovat. Záležitostí se zabývá i německá Spolková agentura pro sítě (BNetzA), nizozemský regulátor digitálního odvětví i Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Apple od začátku kauzy opakuje, že přístroj byl certifikován několika mezinárodními orgány, podle nichž splňuje normy.

"Souvisí to se specifickým testovacím protokolem, který používají francouzské regulační orgány," uvedla americká firma, která zdravotní riziko vylučuje. "Pro uživatele ve Francii vydáme aktualizaci softwaru, která se přizpůsobí protokolu používanému francouzskými regulačními orgány. Těšíme se, že iPhone 12 bude ve Francii nadále k dispozici," uvedl Apple.

Ministr Jean-Noël Barrot, který má ve francouzské vládě na starosti telekomunikace a přechod na digitální technologie, v uplynulých dvou dnech s Applem jednal. Regulační úřad "ANFR se chystá tuto aktualizaci rychle otestovat", uvedl jeho resort. Počítá s tím, že telefon bude v souladu s evropskými normami a že Francie bude moci pozastavení prodeje zrušit.

Regulátor ANFR v úterý uvedl, že specifická míra absorpce (SAR) iPhonu 12 je vyšší, než povoluje zákon. Specifická míra absorpce, známá také jako specifický absorbovaný výkon, vyjadřuje míru elektromagnetické energie, kterou pohltí lidská tkáň při vystavení elektromagnetickému záření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy