Apple se kvůli zpomalování iPhonů omluvil, změní software. Novou baterii zlevní na 29 dolarů

ČTK ČTK, Sandro Elčić
Aktualizováno 29. 12. 2017 11:45
Podle žalob společnost podvedla své zákazníky, když záměrně snižovala výkon některých starších telefonů iPhone. Apple však tvrdí, že důvodem je snížení spotřeby energie kvůli zhoršujícímu se stavu baterie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Cupertino (USA) - Americká technologická společnost Apple Inc, která čelí několika žalobám kvůli záměrnému snižování výkonu některých starších telefonů iPhone, sníží ceny za výměnu baterií.

Změní také software tak, aby uživateli ukázal, v jaké kondici je baterie jeho telefonu. Firma to spolu s omluvou uvedla na svých webových stránkách.

Cena pozáruční výměny baterie v modelech iPhone 6 a novějších se tak od příštího měsíce snižuje ze 79 dolarů (asi 1700 korun) na 29 dolarů. Operační systém iOS zaktualizuje společnost tak, aby uživatel měl k dispozici informaci, v jakém stavu je baterie přístroje a zda to ovlivňuje výkon telefonu.

Podle žalob společnost podvedla své zákazníky, když záměrně snižovala výkon některých starších telefonů iPhone. Apple však tvrdí, že důvodem je snížení spotřeby energie kvůli zhoršujícímu se stavu baterie a že zpomalování telefonů má prodloužit jejich životnost.

Starší baterie nemusejí být schopny dodávat telefonu při plném výkonu procesoru požadovaný elektrický proud. Firma proto provedla úpravy ve svém operačním systému iOS, které při problémech s baterií snižují energetické nároky a mohou způsobit zpomalování procesoru.

Společnost nyní popřela, že kdy učinila cokoliv, aby úmyslně zkrátila životnost výrobku.

Podle Applu můžou staré baterie někdy způsobovat také zatemňování obrazovky, ztlumování reproduktorů nebo vyřazení blesku fotoaparátu. Zhoršení nejdůležitějších funkcí jako je volání, GPS navigace nebo kvalita fotek výrobce vyloučil.

Mnoho majitelů iPhonů už podle komentátorů dlouho podezřívalo Apple ze zpomalování starších verzí ve snaze zvýšit prodeje těch nových. Nyní se ukazuje, že v uvedených případech stačila pouhá výměna baterie.

Před deseti lety, při uvádění první verze iPhonu, přitom viceprezident pro marketing Applu Greg Joswiak tvrdil, že uživatelé nového telefonu nebudou muset baterii nikdy měnit.

V omluvě na svých stránkách firma Apple uvádí, že "vždy chtěla, aby jeho zákazníci mohli používat iPhony co nejdéle." V případě modelů 6 a výše jim však opomněla sdělit, za jakou cenu. Poté, co teď společnost přistoupila na kritiku, by se všichni uživatelé měli být schopni samostatně rozhodnout, jestli si koupí novou verzi, nebo jen vymění baterii.

Celou kauzu spustili uživatelé serveru Reddit, kteří si povšimli, že iPhony s aktualizací 10.2.0 a 10.2.1 mají rozdílný výkon. Současně zaznamenali zrychlení mobilu po výměně baterie.

Apple potvrdil, že součástí aktualizace 10.2.1, která měla podle jejich původního vyjádření řešit problém s neočekávaným vypínáním iPhonu 6, bylo i snižování rychlosti při špatném stavu baterie.

Apple se už v minulosti svým uživatelům omlouval několikrát, například v roce 2010 si jeho šéf společnosti Steve Jobs sypal popel na hlavu za problém s anténami, které ztrácely signál.

Firma pak uživatelům s touto chybou nabídla kryt, který problém řešil. Jeho nástupce Tim Cook se zase v roce 2012 omluvil za nepovedenou aplikaci Maps.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy