Chemička z Babišova fondu musí přestat vyrábět rakovinotvornou látku, rozhodl soud EU

ČTK ČTK
24. 10. 2018 16:47
Společnost DEZA se domáhala zrušení rozhodnutí Evropské komise o klasifikaci látky antrachinon jako karcinogenní. Nepředložila však dostatečné důkazy.
DEZA, Valašské Meziříčí. Ilustrační snímek.
DEZA, Valašské Meziříčí. Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Škoda

Lucemburk/Brusel - Tribunál soudního dvora EU ve středu v plném rozsahu zamítl žalobu, kterou se česká společnost DEZA domáhala zrušení rozhodnutí Evropské komise o klasifikaci látky antrachinon jako karcinogenní. Vyplývá to z rozsudku, který má ČTK k dispozici.

Chemička z Valašského Meziříčí je v EU jediným výrobcem antrachinonu, který se kromě jiného dá využít při výrobě barviv, ale usnadňuje také například zpracování dřeva při výrobě buničiny.

DEZA se na unijní soud obrátila loni v červnu. Žádala zrušit rozhodnutí Evropské komise z počátku května, kterým byl antrachinon zařazen mezi karcinogenní látky. Podle právníků firmy komise rozhodovala bez dostatečných důkazů ze spolehlivých studií. V důsledku zařazení látky mezi karcinogenní pak byla porušena práva firmy na právní jistotu a možnost pokojně užívat majetek, uvedli právníci firmy.

První důvod nyní soud odmítl jako neopodstatněný, příslušné orgány komise podle něj naopak při posuzování nebezpečnosti látky splnily svou povinnost a vzaly v úvahu všechny relevantní skutečnosti a okolnosti. Druhý důvod byl odmítnut s tím, že firma - s níž byla ostatně změna klasifikace látky konzultována - na podporu svých tvrzení nepředložila relevantní argumenty.

Společnosti Deza spadá do koncernu Agrofert. Chemička se zabývá zpracováním černouhelného dehtu a surového benzolu. Zakladatelem Agrofertu je premiér v demisi Andrej Babiš, který koncern vložil do svěřenského fondu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy