Jak vyléčit Česko. Zeptali jsme se známých ekonomů, čím by měla budoucí vláda začít

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 10. 2021 6:14
Problémů v ekonomice bude muset nová vláda řešit hodně. K nejaktuálnějším patří energetická krize, která drtí celou Evropu. Stoupají ceny plynu i elektřiny. Ekonomové oslovení Aktuálně.cz upozorňují také na čistě české problémy - především na schodek státního rozpočtu na příští rok, problémy na trhu práce, drahé bydlení či důchodovou reformu.
Schodek rozpočtu, ilustrační obrázek.
Schodek rozpočtu, ilustrační obrázek. | Foto: Shutterstock

Problémy, která se opakují

Co "pálí" právě teď českou ekonomiku nejvíce? Oslovení ekonomové se shodli, že důležitým úkolem bude znovu sestavit státní rozpočet na příští rok. Současná vláda ho schválila se schodkem 376,6 miliardy korun, který je extrémní.

Dále zmínili témata jako je energetická krize, nedostatek bydlení, vysátý trh práce, přebujelá byrokracie či zastaralý vzdělávací systém, ale i ukotvení země v Evropské unii.

Na dotazy Aktuálně.cz odpovídaly ekonomky a ekonomové (abecedně):

  • Helena Horská z Raiffeisenbank
  • Daniel Münich z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI)
  • Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně
  • Michal Skořepa z České spořitelny
  • Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Rogera
  • Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance
  • Miroslav Zámečník, hlavní poradce České bankovní asociace
  • Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Kandidátem na prezidenta francouzských Republikánů bude Ciotti či Pécresseová

Francouzská pravicová strana Republikáni (LR) si v prvním kole hlasování vybrala jako své dva kandidáty pro dubnové prezidentské volby Valérii Pécresseovou a Érica Ciottiho, uvedl list Le Monde. Druhé kolo hlasování, z nějž vzejde hlavní kandidát pravice, se uskuteční v pátek a v sobotu. Vedení strany plánuje vítěze vyhlásit v sobotu odpoledne. O pozici usilovalo celkem pět osobností, v primárkách nyní neuspěl například bývalý evropský vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Předseda strany Christian Jacob ve čtvrtek oznámil, že do závěrečného hlasování se probojovala prezidentka pařížského regionu Valérie Pécresseová, která získala 25 procent stranických hlasů a šéf regionální rady departementu Alpes-Maritimes na francouzské riviéře Éric Ciotti, který v prvním kole zvítězil s 25,59 procenta hlasů.

Prezidentské volby ve Francii se uskuteční v dubnu příštího roku. Průzkumy veřejného mínění favorizují současného prezidenta Emmanuela Macrona. Za jeho vyzývatelku je považovaná šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy