Tíží je nedoplatky i úvěry. Současná situace ohrožuje hlavně samoživitelky a seniory

ČTK ČTK
12. 5. 2020 17:17
Ekonomicky nejohroženější jsou v současné situaci domácnosti samoživitelů, tedy jednoho rodiče s dětmi. Více než polovina z nich nepokryje nečekané výdaje, sedm procent bojuje s nedoplatky. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Wood & Company.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Téměř čtvrtina českých domácností nedokáže čelit neočekávaným finančním výdajům. Domácnosti nyní nejvíce trápí pokles a nejistota příjmů souvisejících s omezeními na pracovním trhu, ale i nutnost zůstat s dětmi doma a zajistit jim dostatečné studijní podmínky.

"Jde především o neschopnost čelit nečekaným výdajům, nedoplatkům na účtech nebo úvěrovým splátkám," uvedla analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Samoživitele následují osamělí senioři ve věku nad 65 let, kde tento podíl tvoří 40 procent. Obecně se problém týká častěji domácností jednotlivců, a to i v mladší věkové skupině, a také domácností dvou dospělých se třemi a více dětmi.

Na Slovensku čelí problému vypořádání se s nečekanými výdaji dokonce až třetina domácností, v případě samoživitelů jde o bezmála šest z deseti domácností.

Nejen ty neočekávané, ale i existující výdaje v podobě účtů, faktur či splátek dávají některým Čechům zabrat. Podle dat Eurostatu, ze kterých analýza čerpá, mají nedoplatky na nájmech, účtech za energie nebo splátkách tři procenta českých domácností. Tam, kde žije jeden dospělý s dětmi, jde dokonce o sedmiprocentní podíl. Častěji mají problém s nedoplatky i domácnosti tří a více dospělých s dětmi (pět procent).

Na Slovensku se tyto nedoplatky týkají desetiny domácností. "Aktuální situace v obou zemích a s ní související pokles příjmů může neschopnost čelit nečekaným výdajům nebo neschopnost platit účty v nejohroženějších domácnostech ještě prohloubit," komentoval situaci šéf investiční platformy Portu Radim Krejčí.

Jistou prevencí pro takové případy je vytváření finančního polštáře. Argument řady domácností, že není z čeho, je podle něj nutné mentálně překonat. "Důležité je začít a vydržet, třeba jen s pravidelným spořením v řádech několika stokorun, které rodinný rozpočet tolik nezatíží, ale v konečném důsledku mohou v nenadálých situacích vytrhnout rodinnému rozpočtu trn z paty," uzavřel Krejčí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy