Tíží je nedoplatky i úvěry. Současná situace ohrožuje hlavně samoživitelky a seniory

ČTK ČTK
12. 5. 2020 17:17
Ekonomicky nejohroženější jsou v současné situaci domácnosti samoživitelů, tedy jednoho rodiče s dětmi. Více než polovina z nich nepokryje nečekané výdaje, sedm procent bojuje s nedoplatky. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Wood & Company.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Téměř čtvrtina českých domácností nedokáže čelit neočekávaným finančním výdajům. Domácnosti nyní nejvíce trápí pokles a nejistota příjmů souvisejících s omezeními na pracovním trhu, ale i nutnost zůstat s dětmi doma a zajistit jim dostatečné studijní podmínky.

"Jde především o neschopnost čelit nečekaným výdajům, nedoplatkům na účtech nebo úvěrovým splátkám," uvedla analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Samoživitele následují osamělí senioři ve věku nad 65 let, kde tento podíl tvoří 40 procent. Obecně se problém týká častěji domácností jednotlivců, a to i v mladší věkové skupině, a také domácností dvou dospělých se třemi a více dětmi.

Na Slovensku čelí problému vypořádání se s nečekanými výdaji dokonce až třetina domácností, v případě samoživitelů jde o bezmála šest z deseti domácností.

Nejen ty neočekávané, ale i existující výdaje v podobě účtů, faktur či splátek dávají některým Čechům zabrat. Podle dat Eurostatu, ze kterých analýza čerpá, mají nedoplatky na nájmech, účtech za energie nebo splátkách tři procenta českých domácností. Tam, kde žije jeden dospělý s dětmi, jde dokonce o sedmiprocentní podíl. Častěji mají problém s nedoplatky i domácnosti tří a více dospělých s dětmi (pět procent).

Na Slovensku se tyto nedoplatky týkají desetiny domácností. "Aktuální situace v obou zemích a s ní související pokles příjmů může neschopnost čelit nečekaným výdajům nebo neschopnost platit účty v nejohroženějších domácnostech ještě prohloubit," komentoval situaci šéf investiční platformy Portu Radim Krejčí.

Jistou prevencí pro takové případy je vytváření finančního polštáře. Argument řady domácností, že není z čeho, je podle něj nutné mentálně překonat. "Důležité je začít a vydržet, třeba jen s pravidelným spořením v řádech několika stokorun, které rodinný rozpočet tolik nezatíží, ale v konečném důsledku mohou v nenadálých situacích vytrhnout rodinnému rozpočtu trn z paty," uzavřel Krejčí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy