Americké akcie loni posílily na historická maxima. Britskému trhu ublížil brexit

ČTK ČTK
4. 1. 2021 10:50
Americké akcie v roce 2020 podle indexu S&P 500 nejenže dokázaly vymazat pandemií způsobené ztráty během rekordně krátké doby 175 dní, ale od březnového minima narostly o více než 70 procent a rok uzavřely se ziskem 16,3 procenta na nových historických maximech. Evropské akcie během loňska naopak většinou vykázaly ztráty několika procent. V pondělí to řekl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Evropské burzy podle něj značně zaostávaly za akciovými trhy v zámoří především kvůli menšímu zastoupení technologických akcií. Panevropský index DJ EURO STOXX 50 klesl o 5,1 procenta a francouzský CAC 40 umazal 7,1 procenta, naopak německý DAX dokázal zpevnit o 3,6 procenta. Mezi největšími evropskými burzami si nejhůře vedl londýnský trh, jehož index FTSE 100 v souvislosti s brexitem propadl o 14,3 procenta.

Technologický americký index Nasdaq narostl o mohutných 43,6 procenta. Růst táhla převážně skupina technologických gigantů Facebook (nárůst o 30,9 procenta), Apple (78,44 procenta), Nvidia (121 procent), Google / Alphabet (28,7 procenta), Microsoft (39,8 procenta), Amazon (73,7 procenta) a Netflix (65,9 procenta) a akcie dalších technologických společností jako Paypal (113,5 procenta), Zoom Video (401 procent), DocuSign (201,7 procenta) či Peloton Interactive (416 procenta). Ty podle Vávry v rámci pandemie dokázaly benefitovat, a to často na úkor společností v rámci tradiční off-line ekonomiky.

Samotnou kapitolou by mohl podle něho být vývoj akcií automobilky Tesla, když jejich cenu vyšroubovalo pozitivní očekávání ohledně rozmachu elektromobility o astronomických 755 procent.

Navzdory dvoucifernému zisku indexu S&P 500 zhruba 40 procent jeho konstituentů zakončilo rok 2020 v záporném teritoriu. Nejhůře si vedly akcie v sektorech pandemií nejvíce zasažených jako například leteckých společností (United Airlines minus 51,8 procenta), firem provozujících zámořské výletní plavby (Carnival minus 56,5 procenta, Norwegian minus 56,4 procenta) a ropných nebo rafinérských společností (Exxon Mobil minus 41,4 procenta, Marathon Oil minus 51,5 procenta, Schlumberger minus 46,1 procenta).

Počátkem roku 2020 americký akciový trh procházel jedenáctým rokem růstového trendu a útržkovitým zprávám o šíření neznámého viru svět věnoval podle Vávry jen pramálo pozornosti. V souvislosti s nejdéle trvajícím býčím trendem v historii amerického trhu se objevovaly hlasy o rostoucí pravděpodobnosti tržní korekce.

"Nicméně scénáře, které se odehrály po propuknutí globální pandemie, by zřejmě napadly jen hrstku investorů s nejbujnější fantazií. Americký akciový index S&P po zprávách o rychlém šíření virové nákazy ve světovém měřítku od svého maxima dosaženého v polovině února během jediného měsíce propadl o 34 procent. Nicméně ještě monstróznější byl obrat trendu o 180 stupňů poté, co do hry vstoupily největší globální centrální banky a vlády se svými programy na podporu finančních trhů a ekonomik v dosud nevídaném rozsahu," popsal Vávra loňský vývoj.

Vůbec nejlépe si v roce 2020 přitom vedla nigerijská burza nárůstem o 50 procent. Na opačné straně výsledkového spektra skončil index mauricijské burzy, který uzavřel se ztrátou 24,3 procenta, vypočetl Vávra.

Experti rozebírají důvody, proč investory dávají peníze do dluhopisů a proč lákají více než akcie. (Video pochází z roku 2019.)

Jana Brodani z Asociace pro kapitálový trh, Martin Mašát z Partners a Daniel Drahotský rozebrali důvody, proč investory dávají peníze do dluhopisů. | Video: David Ružička
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy