Američané uvalili sankce na první českou firmu. Škoda JS má problém kvůli Rusku

Ondřej Soukup Ondřej Soukup, Kirill Ščeblykin
Aktualizováno 2. 9. 2016 13:50
Na sankční seznam firem kvůli ruské invazi na Ukrajinu zařadily USA českou Škodu JS. Stoprocentním vlastníkem firmy, která má velkou zakázku v Mochovcích a chtěla se podílet i na dostavbě Temelína, je v Nizozemsku registrovaná ruská firma OMZ B.V.
Škoda JS - ilustrační foto
Škoda JS - ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Na seznam firem, s nimiž Američané nemohou obchodovat, přibyla první firma z České republiky. Jde o Škodu JS, kterou ovládají Rusové. Informuje o tom web iHNed.cz.

Seznam firem a lidí, na které se vztahují sankce kvůli ruské invazi na Ukrajinu, aktualizovaly USA ve čtvrtek. Česká firma se na něj dostala kvůli spojení s ruskou skupinou Gazprombank.

Sektorové sankce pro Škodu znamenají, že nemůže u amerických společností, stejně jako její mateřská společnost Gazprombank, získávat investice.

Konkrétní dopady firma ještě vyhodnocuje. "V této chvíli se s rozhodnutím seznamujeme a budeme zvažovat jeho případný budoucí vliv na naši společnost,"sdělil Jan Stolár, mluvčí Škody JS.

Stoprocentním vlastníkem Škody JS je od roku 2004 v Nizozemsku registrovaná ruská firma OMZ B.V. V řídicích orgánech Škody JS jsou Rusové i Češi. Společnost zahrnuje řadu strojírenských závodů, ale třeba i loděnice. 85 procent akcií patří Gazprombanku.

Škoda JS se nyní podílí na obnově systému kontroly a řízení jaderné elektrárny Dukovany, dostavbě dvou bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Vyrábí pohony řídicích tyčí pro české, slovenské a maďarské jaderné elektrárny, kontejnery pro dopravu jaderného paliva nebo tlakové nádoby pro rafinérie a petrochemické provozy.

Čtěte více na webu iHNed.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy