Amazon se vrací do Brna. Kraj našel pozemek u Tuřan

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 20. 3. 2014 14:57
Původní záměr neodsouhlasili brněnští zastupitelé, kraj našel vlastní řešení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimédia

Brno - Radní Jihomoravského kraje schválili nabídku krajských pozemků poblíž brněnského letiště Tuřany pro stavbu obřího logistického skladu americké společnosti Amazon.

Pozemky jsou určeny pro logistiku, řekl na brífinku novinářům hejtman Michal Hašek. Zástupci internetového obchodu jsou podle něj ochotni o návrhu jednat.

Může se tak stát, že Amazon svůj obří sklad o rozloze 95 tisíc hektarů nakonec v Brně postaví i poté, co místní zastupitelé ve třech hlasováních neschválili jeho záměr vybudovat tento sklad na pozemcích města v Černovicích.

Hejtman uvedl, že jde o pozemky se stavebním povolením, avšak v současné době je tu louka a inženýrské sítě jsou dovedeny pouze na hranici dvacetihektarového pozemku.

Výhodou krajské nabídky je to, že není potřeba budovat dopravní infrastrukturu, jako to bylo nutné v Černovicích, kde chtěl Amazon původně stavět.

Do Brna dnes kvůli tomu přijela na jednání zástupkyně Amazonu i ředitel vládní agentury CzechInvest Ondřej Votruba. Hašek zdůraznil, že jde o alternativu brněnské nabídce a nejde o soutěž s městem.

"Byl bych rád, kdyby Amazon investoval na jižní Moravě," prohlásil. O tom, jak rychle by se mohlo začít stavět, nechtěl spekulovat. Amazon přitom tlačil Brno k co nejrychlejšímu schválení možnosti stavět, nyní kraj bude čekat na reakci firmy.

Jihomoravský kraj se vložil do jednání, protože chce významnou investici, která má přinést nejméně 1500 pracovních míst, udržet na jižní Moravě. Po krachu původního záměru se o investici Amazonu přihlásila i další místa, například Ostrava.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy