Amazon se vrací do Brna. Kraj našel pozemek u Tuřan

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 20. 3. 2014 14:57
Původní záměr neodsouhlasili brněnští zastupitelé, kraj našel vlastní řešení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimédia

Brno - Radní Jihomoravského kraje schválili nabídku krajských pozemků poblíž brněnského letiště Tuřany pro stavbu obřího logistického skladu americké společnosti Amazon.

Pozemky jsou určeny pro logistiku, řekl na brífinku novinářům hejtman Michal Hašek. Zástupci internetového obchodu jsou podle něj ochotni o návrhu jednat.

Může se tak stát, že Amazon svůj obří sklad o rozloze 95 tisíc hektarů nakonec v Brně postaví i poté, co místní zastupitelé ve třech hlasováních neschválili jeho záměr vybudovat tento sklad na pozemcích města v Černovicích.

Hejtman uvedl, že jde o pozemky se stavebním povolením, avšak v současné době je tu louka a inženýrské sítě jsou dovedeny pouze na hranici dvacetihektarového pozemku.

Výhodou krajské nabídky je to, že není potřeba budovat dopravní infrastrukturu, jako to bylo nutné v Černovicích, kde chtěl Amazon původně stavět.

Do Brna dnes kvůli tomu přijela na jednání zástupkyně Amazonu i ředitel vládní agentury CzechInvest Ondřej Votruba. Hašek zdůraznil, že jde o alternativu brněnské nabídce a nejde o soutěž s městem.

"Byl bych rád, kdyby Amazon investoval na jižní Moravě," prohlásil. O tom, jak rychle by se mohlo začít stavět, nechtěl spekulovat. Amazon přitom tlačil Brno k co nejrychlejšímu schválení možnosti stavět, nyní kraj bude čekat na reakci firmy.

Jihomoravský kraj se vložil do jednání, protože chce významnou investici, která má přinést nejméně 1500 pracovních míst, udržet na jižní Moravě. Po krachu původního záměru se o investici Amazonu přihlásila i další místa, například Ostrava.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 25 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy