Amazon se vrací do Brna. Kraj našel pozemek u Tuřan

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 20. 3. 2014 14:57
Původní záměr neodsouhlasili brněnští zastupitelé, kraj našel vlastní řešení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimédia

Brno - Radní Jihomoravského kraje schválili nabídku krajských pozemků poblíž brněnského letiště Tuřany pro stavbu obřího logistického skladu americké společnosti Amazon.

Pozemky jsou určeny pro logistiku, řekl na brífinku novinářům hejtman Michal Hašek. Zástupci internetového obchodu jsou podle něj ochotni o návrhu jednat.

Může se tak stát, že Amazon svůj obří sklad o rozloze 95 tisíc hektarů nakonec v Brně postaví i poté, co místní zastupitelé ve třech hlasováních neschválili jeho záměr vybudovat tento sklad na pozemcích města v Černovicích.

Hejtman uvedl, že jde o pozemky se stavebním povolením, avšak v současné době je tu louka a inženýrské sítě jsou dovedeny pouze na hranici dvacetihektarového pozemku.

Výhodou krajské nabídky je to, že není potřeba budovat dopravní infrastrukturu, jako to bylo nutné v Černovicích, kde chtěl Amazon původně stavět.

Do Brna dnes kvůli tomu přijela na jednání zástupkyně Amazonu i ředitel vládní agentury CzechInvest Ondřej Votruba. Hašek zdůraznil, že jde o alternativu brněnské nabídce a nejde o soutěž s městem.

"Byl bych rád, kdyby Amazon investoval na jižní Moravě," prohlásil. O tom, jak rychle by se mohlo začít stavět, nechtěl spekulovat. Amazon přitom tlačil Brno k co nejrychlejšímu schválení možnosti stavět, nyní kraj bude čekat na reakci firmy.

Jihomoravský kraj se vložil do jednání, protože chce významnou investici, která má přinést nejméně 1500 pracovních míst, udržet na jižní Moravě. Po krachu původního záměru se o investici Amazonu přihlásila i další místa, například Ostrava.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy