Přestaňte kritizovat, nebo končíte. Amazon kárá zaměstnance, již chtějí chránit klima

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 1. 2020 14:13
Když na podzim minulého roku Maren Costová promluvila v médiích o tom, proč spolu s dalšími zaměstnanci největšího internetového obchodu Amazon žádá firmu o změnu k odpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí, dostala e-mail od firemního právníka. Pokud se nepřestane veřejně vyjadřovat do médií, hrozí jí vyhazov, přečetla si.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vyjádření Costové do médií přišlo po zářijové demonstraci za klima, ve které lidé vyzývali vlády, aby podnikly konkrétní kroky k boji s klimatickou změnou. Mezi nimi bylo také více než tisíc zaměstnanců gigantu Amazon, kteří ke stejnému kroky vyzvali svou firmu.

Den před stávkou sice Amazon v čele s Jeffem Bezosem vydal prohlášení, v němž ujistil, že do roku 2030 bude společnost využívat jen energie z obnovitelných zdrojů a do roku 2040 bude mít neutrální uhlíkovou stopu, zaměstnanci přesto vyšli do ulic. Návrh, jenž firmě s více než 8700 podpisy podali už v dubnu a který akcionáři odmítli, je vyzýval k uhlíkové neutralitě podstatně dřív.

"Pozice Amazonu je založena na falešných slibech a má odvést pozornost od faktu, že společnost chce vydělávat na podnicích, které přímo přispívají ke klimatické katastrofě," cituje tehdejší vyjádření Costové server The Verge.

Po tomto vyjádření ji ovšem předvolali na personální oddělení a následně jí přišel e-mail od firemního právníka. V něm stálo, že pokud se bude i nadále veřejně vyjadřovat k Amazonu, mohla by přijít o své pracovní místo. Stejný e-mail podle ní obdržel ještě další zaměstnanec.

"To předvolání bylo děsivé stejně jako onen e-mail s tím, že když budu vyjadřovat svůj názor i nadále, mohla bych být propuštěna. Promluvila jsem ale, protože se bojím škody, kterou klimatická krize už nyní ve světě páchá a protože se bojím o budoucnost svých dětí," vysvětluje, proč se přesto rozhodla promluvit.

Na dotazy britské stanice BBC zástupci Amazonu uvedli, že jde o standardní postup při porušení interních pravidel. "Pokud zjistíme, že zaměstnanci nedodržují některá z nařízení, mohou dostat upozornění z našeho oddělení lidských zdrojů. Stejné to je s každým jiným firemním nařízením." Dodali ještě, že pravidla ohledně vyjadřování zaměstnanců do médií se v poslední době upravila a nyní jsou mírnější.

Costová a další její kolegové založili ve firmě skupinu s názvem Pracovníci Amazonu pro klimatickou spravedlnost (Amazon Employees for Climate Justice), která "věří, že je naší zodpovědností zajistit, aby naše obchodní modely nepřispívaly ke klimatické krizi," cituje jejich poslání BBC. V návrhu, který akcionářům v dubnu předložili, žádali, aby firma do roku 2030 dosáhla uhlíkové neutrality, aby byla omezena spolupráce s firmami vydělávajícími na fosilních palivech a také stopnuta veškerá podpora politikům popírajícím klimatickou změnu.

Podobné požadavky svým zaměstnavatelům předložili i pracovníci Googlu nebo Microsoftu.

Video: Z uhlí se nenajíš! Stovky studentů opět v Praze protestovaly za ochranu klimatu

Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 33 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy