Amazon řekl, že nemá čas čekat na Brno, obří halu nepostaví

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková, Bára Sobotková
2. 4. 2014 18:00
Konec snah o umístění projektu v Brně oznámil evropský šéf Amazonu Tim Collins.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimédia

Praha - Americkému internetovému obchodu Amazon došla trpělivost. Logistické centrum v Brně nepostaví. České televizi to dnes v Mnichově oznámil evropský šéf firmy Tim Collins.

"Amazon se v moravské metropoli nyní necítí vítán," řekl ČT Collins s tím, že firma v tuto chvíli zvažuje jiné alternativy ve střední Evropě.

Podle Collinse bude nyní klíčová rychlost, s jakou místní orgány stavbu logistického centra v nové lokalitě schválí. "Až oznámíme, kterou lokalitu jsme si vybrali, bude centrum muset vyrůst velmi rychle," podotkl Collins. Jako příklad uvedl Polsko, kde firma postaví hned tři logistická centra.

Brněnští zastupitelé měli o prodeji pozemků pro halu Amazonu přitom znovu jednat za dva týdny. Stavbu obřího skladu o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních předtím ve třech hlasováních odmítli.

Je to absurdní

Odklon Amazonu od záměru postavit distribuční centrum v Brně dává prezident České republiky Miloš Zeman za vinu primárně brněnským zastupitelům.

Na informaci o zmařené investici v Brně reagoval po jednání vlády také ministr financí Andrej Babiš. Dosavadní rozhodnutí brněnských zastupitelů označil za absurdní.

"Pro mě je to absurdní: my chceme, aby sem přišli zahraniční investoři, zaměstnali naše lidi a platili daně. Nevím, z jakých důvodů to zastupitelé blokují. Považuji to za absurdní," prohlásil Babiš.

Postoj brněnských zastupitelů zkritizoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka. Podle něj na rozdíl od zastupitelů vláda pro získání investice udělala maximum.

Brněnská ODS se v reakci ostře pustila do koaličních kolegů z ČSSD. Projekt pro příchod Amazonu považují občanští demokraté za diletantsky připravený bez vědomí zastupitelů. Kritizují také premiéra Sobotku, který byl v letech 2002 až 2006 členem vlády, která měla zajistit připojení dálnice D1 na průmyslovou zónu v Černovicích.

Strana zelených je s rozhodnutím Amazonu spokojená.

"Obří distribuční centrum na Černovické terase by ucpalo jihovýchod Brna kamiony a udělalo tisícům lidí ze Slatiny a okolí ze života peklo. Stovky špatně placených a dlouhodobě nejistých pracovních míst by za to nestály," sděluje opačný názor předseda brněnského klubu Strany zelených Martin Ander.

Brnu nikdo nic neřekl

Samotné město zatím žádné oficiální zprávy o tom, že by Amazon měl jednání ukončit, nemá.

„Dnešní prohlášení pana Timothyho Collinse, které mám jen zprostředkovaně přes média, mě osobně velmi překvapilo. Očekávám, že v nejbližší době obdržím oficiální stanovisko firmy Amazon o krocích, které hodlá firma nadále podniknout,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

S představiteli Amazonu prý naposledy komunikoval 25. března, kdy mu bylo sděleno, že Amazon o investici v Brně stále zájem má.

Neuspěla ani nabídka, s níž pak přišel Jihomoravský kraj vedený Michalem Haškem. O umístění skladu na krajských pozemcích v okolí letiště Tuřany neměl Amazon zájem, dával přednost původní lokalitě v průmyslové zóně Černovické terasy.

Zatím jedinou investicí Amazonu v Česku tak je výstavba jedné z distribučních hal v Dobrovízi nedaleko Prahy. Zde již zástupci firmy pořádají nábor zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy