Alitalia chce požádat vládu o jmenování správce, který rozhodne o její budoucnosti

ČTK ČTK
25. 4. 2017 19:58
Poté, co zaměstnanci italské letecké společnosti Alitalia odmítli plán restrukturalizace, se vedení firmy rozhodlo požádat vládu o jmenování zvláštního správce. Ten by měl vyhodnotit, zda aerolinky restrukturalizovat, případně prodat nebo zahájit likvidaci. Alitalia má v současné době peníze pouze na dvou- až třítýdenní provoz, tvrdí agenturní zdroje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Milán - Italská letecká společnost Alitalia chce požádat vládu o jmenování zvláštního správce, který rozhodne o její budoucnosti. Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj blízký firmě. Vedení přepravce se tak podle něj rozhodlo den poté, co zaměstnanci odmítli firemní plán restrukturalizace, na němž se Alitalia předběžně dohodla s odbory.

Vedení Alitalie se po pondělním hlasování zaměstnanců shodlo na tom, že na valné hromadě 2. května požádá akcionáře o souhlas, aby mohlo vládu požádat o jmenování správce. Podle zdroje to už "není možnost, ale nutnost". Alitalia má nyní podle zdroje peníze na provoz pouze na dva až tři týdny.

Správce by měl vyhodnotit, zda lze Alitalii restrukturalizovat, nebo zda by měla být podrobena radikálnějšímu řešení. To by spočívalo buď v dílčím nebo úplném odprodeji, anebo by byla zahájena její likvidace.

Zaměstnanci odmítli plán vedení v sázce na to, že vládou jmenovaný správce bude schopen vypracovat jim příznivější záchranný plán. Plán vedení předpokládal snížení počtu zaměstnanců pozemního personálu o zhruba 1700 osob a pokles mezd leteckého personálu o osm procent. Vedení před jednáním s odbory přitom navrhovalo podstatně výraznější úspory.

Firma doufala, že se podaří získat pro plán podporu, aby tak mohla požádat své akcionáře o další hotovost. Akcionáři aerolinek jsou Etihad Airways s podílem 49 procent a dvě přední italské banky Intesa Sanpaolo a UniCredit.

Alitalia byla za 70 let své existence v zisku jen několikrát. Navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím je firma stále ztrátová.

Společnost se podle nejnovějšího podnikatelského plánu chtěla vrátit k zisku do konce roku 2019. Kromě propouštění a snižování mezd plán počítal se zavedením služeb podobných těm, jaké nabízejí nízkonákladové aerolinky. Těm se podle Alitalie podařilo ovládnout už téměř polovinu italského trhu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy