Albert nabídl zaměstnancům místo růstu platů nákupní poukázky, stěžují si odbory

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2015 21:40
Odboráři v obchodním řetězci Albert odmítli nejnovější návrh kolektivní smlouvy. Nesouhlasí s tím, že by jim firma místo nárůstu mezd dávala poukázky. Mluvčí řetězce říká, že si tuto formu odměn zvolili sami zaměstnanci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Albert

Praha - Kolektivní vyjednávání v obchodním řetězci Albert k vývoji mezd v příštím roce se podle odborů dramatizuje. Společnost zaměstnancům nabídla místo nárůstu mezd poukázky. To odboráři odmítli. Na dalším postupu se chtějí domluvit s odbory v mateřské centrále řetězce v Nizozemsku. Informoval o tom předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Společnost Ahold provozující síť Albert tvrdí, že navýšení formou poukázek se týká jen variabilní složky mzdy. Díky speciálnímu bonusovému plánu pro rok 2016 se příjem zaměstnanců zvýší podle firmy v průměru až o 12,5 procenta.

Podle Středuly firma v dopise odborům uvádí, že formou poukázek by došlo k navýšení platů v průměru o 2,5 procenta. Vyplacení poukázek by navíc mělo být vázáno na hospodářský výsledek. Průměrný plat zaměstnanců na plný úvazek v řetězci Albert dosahuje podle něj 12 000 korun hrubého. V čísle jsou zahrnuty i příplatky za soboty, neděle a svátky.

"Ahold přišel s návrhem, že lidem dá nějaké poukázky. My si myslíme, že to vůbec není zatíženo pojištěním tak, jak se sluší a patří. A tváří se jako, že lidem místo mzdy dají nějaké papírky, které si mohou zhmotnit v jejich obchodech," uvedl šéf odborů.

Mluvčí Aholdu Jiří Mareček v reakci uvedl, že firma v lednu 2016 zavede novou variabilní odměnu pro nemanažerské pozice. Zaměstnanci, kteří splní nastavené výkonnostní cíle, se tak dočkají navýšení příjmu formou variabilní složky odměny až o deset procent. Poukázky se ale podle Marečka týkají pouze variabilní složky mzdy, nikoli základních mezd. Navýšení mezd v průměru o 2,5 procenta má následovat od března a bude realizováno na základě individuálního ročního hodnocení.

"Navýšení příjmu formou variabilní složky mzdy až o deset procent bude vypláceno formou poukázek každých 14 dní. K této formě jsme přistoupili na základě průzkumu mezi zaměstnanci, kteří se vyjádřili, že tato forma je pro ně zajímavá zejména proto, že mají prostředky k nákupu bezprostředně k dispozici," uvedl Mareček. Odměny vyplácené formou poukázek jsou podle něj součástí peněžitého příjmu a podléhají dani ze mzdy a odvodům.

Odbory v Aholdu požadují na příští rok nárůst tarifních mezd o tři procenta. Pokud by se obě strany nedohodly, přijde na řadu podle Středuly zákon o kolektivním vyjednávání. "Ten umožňuje mnohé, ten umožňuje jak zapojit zprostředkovatele, rozhodce, tak samozřejmě i případné protestní akce," řekl šéf odborů.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

Tržby nizozemského maloobchodního řetězce Ahold v České republice ve třetím čtvrtletí stouply o 5,5 procenta na 10,71 miliardy korun a jeho provozní zisk se vrátil do černých čísel. Vyšší tržby firma vysvětlila loňským převzetím 49 prodejen konkurenční společnosti Spar. Loni Ahold v Česku zvýšil tržby o 5,3 procenta na 1,52 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Společnost v Česku provozuje maloobchodní síť více než 300 obchodů Albert a zaměstnává více než 17 000 lidí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy