Nenasytný obr odchází. Airbus nemá objednávky na superjumba A380, výroba brzy skončí

Ilustrační foto.
Konsorcium Airbus ohlásilo konec legendy. Přestane vyrábět největší letoun pro osobní přepravu model A380 superjumbo. Důvodem je malý zájem leteckých společností. Aerolinky místo něj dávají přednost menším letounům.
Hřebíčkem do rakve modelu superjumbo byl krok letecké společnosti Emirates. Ta snížila svou původní objednávku na A380 a místo nich si vybrala sedmdesátku menších modelů. Na obrázku jeden z nástupců A330-900.
Důvodů, proč aerolinky nechtějí čtyřmotorové obry, které pojmou až 853 zákazníků, je několik. Hlavním aspektem jsou peníze. Roli hraje samotná cena, která u A380 může činit podle tabulek Airbusu až 10 miliard korun a cena jeho nástupce A330-900 je zhruba 6,7 miliardy korun. Mimořádně drahý je i provoz letounu.
Letoun zatím neměl žádnou nehodu se smrtelnými následky. Nejvážnější incident se stal v listopadu 2010, když se stroji společnosti Quantas za letu roztrhl motor, posádka se ale dokázala vrátit na letiště v Singapuru. Následně ale musel výrobce pohonné jednotky, firma Rolls-Royce, provést úpravy na letounech s jejími motory.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2019 8:39
Evropská společnost Airbus ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu na světě přestane kvůli nezájmu zákazníků vyrábět v roce 2021. Letadlo mělo konkurovat legendárnímu boeingu 747, aerolinky ale dávají přednost menším modelům.

Poslední ránu plánům s superjumbem zasadila společnost Emirates snížením objednávky na letadla A380 na 123 z původně zamýšlených 162 strojů. Podle nové dohody s Airbusem objedná 70 menších modelů A350 a A330neo.

"V důsledku tohoto rozhodnutí nemáme žádný významný objem nevyřízených zakázek na A380, takže není důvod zachovávat výrobu," uvedl generální ředitel společnosti AirbusTom Enders. Upozornil, že letouny budou ještě řadu let v provozu a že Airbus bude jejich provozovatelům nadále poskytovat plnou podporu. "Cestující po celém světě milují létání tímto skvělým letadlem," prohlásil.

První let stroje A380 se uskutečnil v dubnu 2005 a první let s cestujícími následoval v září 2006. Společnost Airbus v dnešním prohlášení uvedla, že poslední letoun A380 bude dodán v roce 2021. Její rozhodnutí může ovlivnit 3000 až 3500 pracovních míst. Příští týden se začne o záležitosti jednat s odborovými svazy, napsala agentura Reuters.

Firma Airbus rovněž oznámila, že v loňském roce zvýšila čistý zisk o 29 procent na 3,1 miliardy eur (80 miliard Kč). Loňské výsledky již přitom zahrnují mimořádné náklady 463 milionů eur (12 miliard Kč) související s ukončením výroby letadel A380 superjumbo.

Problémem A380 je zejména jeho velká spotřeba paliva a s tím spojená nehospodárnost.

Výroba největšího letounu na světě bude ukončena. Je příliš drahý | Video: Airbus, Emirates
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy