Vzestup a pád titána nebes. Airbus A380 létá jen 15 let, čeká ho však předčasná penze

Airbus A380
Největší letadlo světa pro přepravu cestujících - obří letoun Airbus A380 - slaví patnácté narozeniny. Firma ho veřejnosti poprvé představila 18. ledna 2005 v jihofrancouzském Toulouse. Tento snímek zachycuje Airbus právě v roce 2005.
Airbus A380 dokáže najednou unést přes 800 pasažérů.
Výrobcem gigantického stroje je společnost Airbus Group SE, která se zaměřuje právě na produkci letecké techniky.
Dnes slavný Airbus A380 ale nevznikal vůbec lehce. První studie tohoto vysokokapacitního letounu spadají již do začátku 90. let.
Foto: ČTK
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 1. 2020 9:25
Přesně před patnácti lety se musel Boeing 747 rozloučit s prvenstvím, které do té doby držel v oblasti největších dopravních letadel na světě. Na prvním místě ho nahradil Airbus A380, letoun konkurenční firmy. Společnost Airbus ho veřejnosti poprvé představila právě 18. ledna 2005.
 

Právě se děje

před 34 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy