Vzestup a pád titána nebes. Airbus A380 létá jen 15 let, čeká ho však předčasná penze

Airbus A380
Největší letadlo světa pro přepravu cestujících - obří letoun Airbus A380 - slaví patnácté narozeniny. Firma ho veřejnosti poprvé představila 18. ledna 2005 v jihofrancouzském Toulouse. Tento snímek zachycuje Airbus právě v roce 2005.
Airbus A380 dokáže najednou unést přes 800 pasažérů.
Výrobcem gigantického stroje je společnost Airbus Group SE, která se zaměřuje právě na produkci letecké techniky.
Dnes slavný Airbus A380 ale nevznikal vůbec lehce. První studie tohoto vysokokapacitního letounu spadají již do začátku 90. let.
Foto: ČTK
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 1. 2020 9:25
Přesně před patnácti lety se musel Boeing 747 rozloučit s prvenstvím, které do té doby držel v oblasti největších dopravních letadel na světě. Na prvním místě ho nahradil Airbus A380, letoun konkurenční firmy. Společnost Airbus ho veřejnosti poprvé představila právě 18. ledna 2005.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy