Vzestup a pád titána nebes. Airbus A380 létá jen 15 let, čeká ho však předčasná penze

Airbus A380
Největší letadlo světa pro přepravu cestujících - obří letoun Airbus A380 - slaví patnácté narozeniny. Firma ho veřejnosti poprvé představila 18. ledna 2005 v jihofrancouzském Toulouse. Tento snímek zachycuje Airbus právě v roce 2005.
Airbus A380 dokáže najednou unést přes 800 pasažérů.
Výrobcem gigantického stroje je společnost Airbus Group SE, která se zaměřuje právě na produkci letecké techniky.
Dnes slavný Airbus A380 ale nevznikal vůbec lehce. První studie tohoto vysokokapacitního letounu spadají již do začátku 90. let.
Foto: ČTK
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 1. 2020 9:25
Přesně před patnácti lety se musel Boeing 747 rozloučit s prvenstvím, které do té doby držel v oblasti největších dopravních letadel na světě. Na prvním místě ho nahradil Airbus A380, letoun konkurenční firmy. Společnost Airbus ho veřejnosti poprvé představila právě 18. ledna 2005.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli nárůstu nakažených v Sarajevu nebude filmový festival

Sarajevský filmový festival se letos uskuteční jen on-line. Pořadatelé ještě před deseti dny postavili obří letní kino a rozmístili židle tak, aby dodrželi nařízení epidemiologů. Plánovali též povinné používání roušek a průběžnou dezinfekci prostoru. Rychle přibývající pocty nakažených v Bosně a Hercegovině však vedly k tomu, že organizátoři fyzickou část akce na poslední chvíli zrušili. 180 filmů tak uvedou jen na síti. Nedorazí ani hosté, oscarový režisér Michel Hazanavicius, který měl předsedat porotě, nebo dánský herec Mads Mikkelsen. Bosna a Hercegovina s 3,5 miliony obyvatel v tuto chvíli registruje přes 15 tisíc nakažených a 469 úmrtí.

Zdroj: Reuters
Další zprávy