Přivýdělek k penzi? Důchodci v Česku loni na Airbnb utržili přes 50 milionů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
1. 10. 2018 11:09
Osm z deseti hostitelů starších 60 let přitom získalo pětihvězdičkové hodnocení, což činí z této skupiny ubytovatelů jednu z nejoblíbenějších.
Visací zámky s úložným prostorem používané k uskladnění klíčů od dveří. Klienti Airbnb zadají číselný kód a klíček si vyzvednou, aniž by se potkali se svým hostitelem.
Visací zámky s úložným prostorem používané k uskladnění klíčů od dveří. Klienti Airbnb zadají číselný kód a klíček si vyzvednou, aniž by se potkali se svým hostitelem. | Foto: Sandro Elčić

Praha - Mezi hostiteli, kteří krátkodobě pronajímají ubytování prostřednictvím aplikace Airbnb, roste počet seniorů. Zatímco v roce 2015 jich bylo v tuzemsku 180, letos již 675, tedy šest procent všech aktivních hostitelů. Loni vydělali senioři v Česku prostřednictvím Airbnb přes 50 milionů Kč a ubytovali více než 25 tisíc hostů. Vyplývá to z tiskové zprávy Airbnb vydané u příležitosti Mezinárodního dne seniorů.

Osm z deseti hostitelů starších 60 let přitom získalo pětihvězdičkové hodnocení, což činí z této skupiny ubytovatelů jednu z nejoblíbenějších. I mezi těmi, kteří ubytování na Airbnb využívají, narůstá počet starších lidí. Za poslední rok využilo Airbnb na 3600 českých seniorů.

Senioři jako hostitelé díky tomu získávají zdroj doplňkových příjmů. "S prodlužující se délkou života a potřebou vytvářet úspory na stále delší dobu, kdy již senioři nepracují, Airbnb poskytuje možnost doplňkových příjmů, usnadňujících hrazení nákladů na živobytí a lékařskou péči, jakož i možnost zůstat i ve stáří ve svých domovech," uvedl generální manažer Airbnb pro střední a východní Evropu Hadi Moussa.

Růst o polovinu

Celkový počet hostů ubytovaných v Česku prostřednictvím aplikace Airbnb podle společnosti loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu. Tradičně nejsilnější je Praha, v mimopražských regionech se nicméně zájem zvýšil o 108 procent. Hosté se ubytovali u zhruba 11 000 hostitelů. Nejvíce návštěvníků přijelo z Německa a USA, průměrně zde přespali 3,3 noci. Mimo Prahu je největší zájem o jižní Moravu a Slezsko.

Airbnb funguje v ČR od roku 2009, společnost vznikla v srpnu 2008. Podle analýz se Airbnb svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Kromě Airbnb působí na trhu další podobné služby, například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Vedení hlavního města chce změnu zákona, která by upravila provozování krátkodobého sdíleného ubytování. Poskytovatelé by měli například povinnost poskytnout údaje o ubytovaných a Praha chce také zavést možnost regulovat Airbnb prostřednictvím vyhlášky.

Důvodem, proč chce město sdílené ubytování regulovat, je bezpečnost, snížení dostupnosti bydlení pro Pražany nebo nerovné podmínky či nekalá soutěž ve vztahu k hotelovému průmyslu. Airbnb také podle Prahy mění charakter některých čtvrtí, které byly tradičně určeny pro dlouhodobé bydlení.

Podle Institutu důstojného stárnutí Češi vnímají jako největší překážku klidného stárnutí právě nedostupné bydlení. Tento problém řeší zejména obce, které mají nedostatek volných malometrážních bezbariérových nájemních bytů. Přitom 57 procent seniorů by podle dostupných údajů zvolilo jako nejvhodnější bydlení právě tuto variantu.

 

Právě se děje

Další zprávy