Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2018 17:36
Air France musela letos kvůli stávkám zrušit stovky letů. Nyní se společnost s odbory dohodla na zvýšení mezd zaměstnanců o dvě procenta a to i zpětně od začátku letošního roku.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzské aerolinky Air France podepsaly novou mzdovou dohodu s odbory. Oznámila to dnes mateřská společnost Air France-KLM. Končí tak dlouhotrvající a nákladný spor mezi vedením a odbory, který v letošním roce způsobil řadu stávek a rušení letů.

Zaměstnancům Air France se podle dohody zvýší mzdy o dvě procenta, a to zpětně od začátku letošního roku. Od příštího roku mají mzdy vzrůst o další dvě procenta.

Mzdovou dohodu podepsalo pět ze sedmi odborových svazů v aerolinkách, které zastupují 76,4 procenta zaměstnanců. Dohoda je proto považována za platnou a může být realizována, oznámily aerolinky.

Kvůli stávkám v letošním roce musela společnost zrušit stovky letů. V první polovině letošního roku zaměstnanci stávkovali 15 dní a firma přišla o 335 milionů eur (8,7 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.

Kvůli sporu letos v květnu odstoupil generální ředitel Jean-Marc Janaillac, když zaměstnanci ve vnitropodnikovém referendu překvapivě odmítli nabízenou dohodu o zvýšení platů. Minulý měsíc se funkce ujal Benjamin Smith, který předtím působil v Air Canada.

Smith má za sebou zkušenosti s jednáním s odbory v Air Canada, v roce 2015 vedl úspěšné jednání o desetileté mzdové dohodě. Smith v dnešním prohlášení uvítal dohodu a poděkoval všem za důvěru a za kvalitu jednání v posledních týdnech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy