Aero Vodochody vydělává nad očekávání, Penta ho neprodá

Nikita Poljakov, HN
17. 2. 2014 9:30
Pět zájemců, kteří se o koupi Aera přihlásili, bude muset počkat
Foto: aero vodochody

Praha - Po necelém roce vyjednávání o prodeji největšího tuzemského leteckého výrobce Aera Vodochody je jasno: prodávat se nebude. Alespoň zatím.

Československá investiční skupina Penta Investments považuje společnost za příliš atraktivní - hospodářské výsledky Aera totiž překročily očekávání skupiny. Ta navíc předpokládá, že za pár let bude mít mnohem vyšší hodnotu než dnes.

"Rozhodli jsme se v prodejním procesu nepokračovat, protože kupní cena Aera, která vychází z výsledků firmy za rok 2013, podle nás nezohledňuje významný nárůst hodnoty společnosti, který očekáváme už v tomto roce," potvrdil Hospodářským novinám ukončení prodejního procesu mluvčí Penty Martin Danko.

Pět dobrých nabídek, ale...

Pět zájemců, kteří se o koupi Aera přihlásili, tak bude muset rok až dva počkat. A to i přes to, že podle Danka podali štědrou nabídku.

"Dostali jsme pět nabídek, které byly atraktivní hlavně z pohledu násobků EBITDA, za které se obchodují firmy v sektoru aerospace na světovém trhu," dodal Danko s tím, že jména zájemců o Aero zveřejňovat nebude.

Penta podle původních plánů očekávala, že se tržby Aera za rok 2013 vyšplhají přibližně na 3,5 miliardy korun a zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) se dostane těsně pod hranici půl miliardy korun.

Společnost však překročila odhadovaná čísla. Tržby se dostaly na úroveň 3,9 miliardy korun a EBITDA činil 541 milionů korun. K lepším výsledkům Aeru pomohla zakázka na výrobu vrtulníku Sikorsky S-76. A má být ještě lépe. Podle odhadů Penty má letos EBITDA vyrůst dokonce o necelou třetinu na téměř osm set milionů korun.

Další velké zakázky

Hospodářské výsledky se navíc mají každý rok zlepšovat v důsledku nabíhání kontraktů, které má Aero už podepsané, ale ještě nedošlo k jejich realizaci - například vývoj a výroba pevné náběžné hrany křídla, dveří, ramp a zadní části trupu pro vojenské dopravní letouny brazilské společnosti Embraer.

Aero očekává zahájení sériových dodávek pro Embraer v letech 2015 nebo 2016. V budoucnu se má jednat o nejdůležitější zakázku Aera.

Více o budoucnosti Aera Vodochody čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy