Aero Vodochody přišlo o zakázku na kabiny vrtulníků Black Hawk. Propustí dvě stě lidí

Petr Zenkner Milan Mikulka Petr Zenkner, Milan Mikulka
1. 2. 2019 17:21
Největší český výrobce letadel Aero Vodochody bude od února propouštět. Podniku podle dopisu generálního ředitele firmy Giuseppeho Giorda vypadla jedna z důležitých zakázek, kde funguje jako subdodavatel. Konkrétně jde o dodávky kopkitů pro vrtulníky UH-60M Black Hawk.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Cetkovský

Informaci o propouštění potvrdil Hospodářským novinám mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík.

"V porovnání s minulým rokem snížíme počet interních zaměstnanců o deset procent," uvádí Giordo v dopise zaměstnancům. V Aeru pracuje asi dva tisíce lidí. Propouštění se tedy dotkne zhruba 200 z nich. Budou mezi nimi také agenturní pracovníci, část lidí odchází také do důchodu.

Podle Tvrdíka souvisí propouštění s celkovou proměnou orientace výroby, která se pod novým italským managementem už třetím rokem zaměřuje na vlastní výrobu letadel, hlavně nového cvičného letounu L-39NG, a odklání se od subdodávek a civilní výroby.

Nové zbrojní projekty ale zároveň ještě nevydělávají. Proto je Aero Vodochody už druhým rokem po sobě ve ztrátě a Penta musí podnik dotovat. Podle desetileté strategie, kterou italskému manažerovi odsouhlasili majitelé, má zbrojní výroba v Aeru v budoucnu tvořit dvě třetiny tržeb.

Mezi vlastníky Penty, která získala Aero v roce 2007, nebyla v minulosti úplná shoda na tom, co s podnikem udělat. Ještě před rozhodnutím investovat do Vodochod další stamiliony korun byl možností i prodej firmy. Finanční skupina má navíc ve hře také další projekt spojený s Vodochody - vytvoření nízkonákladového letiště, které má být konkurencí pražskému Letišti Václava Havla.

Začátkem roku v Pentě navíc skončil investiční ředitel Zdeněk Kubát. Zdroje z Penty ale tvrdí, že to přímo s Aerem nijak nesouviselo.

Pro Aero Vodochody bude výpadek dodávek pro společnost Sikorsky znamenat propad v tržbách přibližně půl miliardy korun. Česká firma vyrábí plně vybavené kokpity pro "Black Hawky" od roku 2011. S firmou Sikorsky, již vlastní zbrojní koncern Lockheed Martin, se Aeru v červenci 2017 podařilo prodloužit smlouvu až do roku 2023.

Američané ale kontrakt loni vypověděli a budou kopkity vyrábět ve Spojených státech. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy