Absurdita v podnikání. Chtěl se dobrovolně registrovat k DPH, úřad ho zablokoval na půl roku

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
31. 8. 2016 20:10
Úředníci chtějí po některých podnikatelích i tak citlivé údaje, jako jsou výpisy z účtů, obchodní smlouvy nebo elektronická komunikace s klientem. Finanční správa se hájí tím, že se snaží zabránit podvodům s DPH.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Když se Alexandr Paur s přítelkyní rozhodl podnikat v autodopravě, zákazníci po něm před uzavřením smlouvy chtěli, aby se stal plátcem daně z přidané hodnoty (DPH). Oni sami už plátci byli, a pokud by se tomu Paur nepřizpůsobil, nemohl by jim nabídnout přijatelnou cenu, protože by u vstupních nákladů nemohl uplatnit odpočet DPH.

Paur se proto na konci roku 2015 rozhodl pro dobrovolnou registraci k dani z přidané hodnoty. Ze zdánlivé formality se ale stal téměř půlroční proces. Finanční správa po začínajícím podnikateli chtěla doložit řadu dokumentů. Mimo jiné požadovala, aby svůj záměr skutečně podnikat dokázal smlouvami se zákazníky.

"To ale nebylo možné, protože podmínkou získání zakázek byla moje registrace k DPH," říká Paur s tím, že než se celý proces uzavřel, přišel kromě času i o peníze. A to nejen kvůli ušlým zakázkám, ale také proto, že musel po celou dobu platit pojištění a silniční daň za nákladní vůz, se kterým chtěl služby v autodopravě poskytovat.

Úředníci chtějí detaily

Případ Alexandra Paura není jediný. Začínajících podnikatelů, po nichž chce finanční správa doložit smlouvy, e-mailovou komunikaci s klienty, podnikatelské plány, výpisy z účtů a další citlivé obchodní údaje, je víc. S podobným přístupem se setkal například i producent Jakub Horák, jehož případu se podrobně věnovaly Hospodářské noviny.

Podle daňového poradce a člena rady Unie daňových poplatníků Davida Hubala postupuje finanční správa v těchto případech v rozporu se zákonem.

"Požaduje po nich něco, co zákon vůbec nepředpokládá. V něm není napsáno, že by podnikatel, který se chce stát plátcem DPH, musel státní správě cokoliv prokazovat," tvrdí Hubal. "Když jsem před dvaceti lety šel na finanční úřad s tím, že se chci stát plátcem DPH, tak jsem jen vyplnil přihlášku a tím to zhaslo. Tak by to podle mého soudu mělo být i nadále," myslí si Hubal.

Finanční správa však podrobné prověřování přihlášek hájí tím, že se snaží předcházet daňovým podvodům. "Systém DPH je bohužel dlouhodobě zneužíván osobami, jejichž cílem není reálná ekonomická činnost, ale pouze umožnit fungování podvodů s DPH, které by bez registrace nešlo uskutečnit," říká mluvčí finanční správy Linda Paterová.

Podle ní má podrobné prověřování žadatelů oporu v zákoně, a navíc není plošné. Finanční správa k němu podle Paterové přistupuje jen v případě, že má pochybnosti.

"To je stejně absurdní, jako kdyby někdo k zločinu použil nůž a vy byste pro nákup nožů chtěli od kupujících psychotesty. Podvodníků jsou jen promile nebo ještě menší řády. Je to neproporcionální opatření," oponuje Hubal. A poukazuje na to, že stát svým postupem komplikuje zahájení podnikání a poškozuje ekonomiku, což v konečném důsledku brání vyššímu výběru daní.

Neuspěje každý dvanáctý

Mluvčí finanční správy Linda Paterová namítá, že zamítnutých žádostí o dobrovolnou registraci k DPH je jen osm procent. Finanční správa podle ní za letošní první pololetí vyhověla více než 11,5 tisíce žádostí, odmítla 956 podnikatelů. Registrace navíc podle Paterové trvá v průměru jen 13 dní, přestože finanční správa má na rozhodnutí 30 dní od podání přihlášky nebo od "odstranění vad".

Právě "odstraňování vad" a následné čekání na rozhodnutí však zabraly v případě pana Paura a jeho přítelkyně téměř půl roku. Registraci k DPH nakonec získali, na první peníze za úspěšně vyřízenou zakázku ale museli čekat mnohem déle, než si původně dokázali představit.

Dobrovolná registrace k DPH se dostala také mezi nominace na letošní Absurditu roku. Anketa chce upozornit na byrokracii, která zbytečně komplikuje podnikání. „Vítězem“ se nakonec stal jiný nápad z dílny ministerstva financí – povinnost podávat takzvaná kontrolní hlášení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy