AAA: Ojetá auta od Českých drah jsou ve špatném stavu

ČTK ČTK
18. 9. 2013 15:41
Dva největší tuzemské autobazary se utkaly v aukci o více než 200 vyřazovaných vozů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dva největší tuzemské autobazary, AAA Auto a Auto Esa, se utkaly v aukci o více než 200 vyřazovaných aut z majetku Českých drah. Auta nakonec získalo Auto Esa. AAA Auto následně přišlo s varováním před špatným technickým stavem vozů. Vyplývá to z informací firem. Nákup aut a chystaný prodej dalším zákazníkům kritizuje i Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

Vozidel bylo 201, převážně Škoda Fabia a Octavia. Všechna vozidla byla řádně servisovaná, posouzená nezávislým znalcem a všichni účastníci soutěže měli možnost si je předem prohlédnout," řekl  mluvčí drah Radek Joklík.

Podle Zbyňka Veselého ze SOVA vozy často sloužily jako pojízdné dílny, což se projevilo na jejich stavu. Dodal, že jde o totálně ojetá auta za hranicí životnosti. Autobazar je přitom měl vykoupit za cenu převyšující jejich tržní hodnotu. "Je tedy potřeba se ptát, zda může být celá operace ekonomicky efektivní a jakým způsobem budou vozy zákazníkům nabízeny," dodal. SOVA spustila na svých stránkách vyhledávač, kde si mohou porovnat stav vozů ze znaleckých posudků s nabídkou autobazaru.

Na stav vozidel upozornil i neúspěšný uchazeč AAA Auto. Podle ředitele výkupu AAA Petra Vaněčka je firma zkoušela vykoupit pro prodejce ojetých aut ze Severní Afriky, kteří mají zájem o vozy v horší kondici. Celkem se dvou kol aukcí účastnilo pět zájemců.

Podle mluvčího Auto Esa Martina Doležala byly vozy pravidelně servisované, všechny mají platnou STK a jsou ve výborném či velmi dobrém technickém stavu s průměrným nájezdem 145 000 km a stářím kolem osmi let.

"Ve flotile byly i čtyři vozy s nájezdem 300 000 km. Tyto vozy byly ekologicky zlikvidovány. Většina vozů z první aukce již byla úspěšně rozprodána, mnoho vozů zakoupili i zákazníci z řad zaměstnanců Českých drah, kteří tyto vozy znali," dodal s tím, že cena je předmětem obchodního tajemství mezi ČD a autobazarem.

SOVA by se mělo podle Doležala zdržet jednání, které lze považovat za poškozování dobrého jména naší společnosti. Autobazar po dohodě s Českými drahami zveřejní na svých stránkách plný seznam vykoupených vozů, včetně VIN, jejich stáří a počtu ujetých kilometrů.

Nejporuchovější auta podle žebříčku TÜV Report:

Tucet zajímavých ojetin v nabídce bazarů. Podívejte se:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy