AAA Auto dostalo půlmilionovou pokutu kvůli reklamě na úvěr

Ekonomika Ekonomika
21. 7. 2014 10:15
Největší tuzemský autobazar v nabídkách spotřebitelského úvěru neuváděl reprezentativní příklad půjčky tak, jak vyžaduje zákon.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: AAA Auto

Praha – Půlmilionovou pokutu dostal od České obchodní inspekce největší tuzemský autobazar AAA Auto. Jeho pobočky v Hradci Králové a Pardubicích totiž v nabídkách spotřebitelského úvěru neuváděly reprezentativní příklad půjčky tak, jak vyžaduje zákon. Informuje o tom deník MF Dnes.

Hradecký autobazar pochybil také v inzerátu nabízejícím půjčku na auto v místním tisku. V jedné z pokutovaných reklamních nabídek například zcela chyběl údaj o ceně půjčky – ukazatel RPSN.

„Proběhlo odvolací řízení a rozhodnutí bylo potvrzeno, je pravomocné,“ potvrdil informaci MF Dnes šéf České obchodní inspekce Mojmír Bezecný. Pokutu má autobazar zaplatit nejpozději tento týden.

Nebylo to poprvé

Výši pokuty zdůvodnila inspekce mimo jiné tím, že se firma podobného jednání dopustila opakovaně, a že tedy předchozí sankce nemusely být dostatečně účinné. Podle mluvčí ČOI Jany Jelínkové dostal autobazar od různých regionálních inspektorátů za obdobné prohřešky již dříve tři pokuty - jednou deset a dvakrát po padesáti tisících korun.

Deník dodává, že společnost s výší sankce ani se závěry ČOI nesouhlasí. „V současné chvíli zvažujeme další právní kroky. Způsobů řešení situace je několik, zatím jsme se nerozhodli, zda a který využijeme,“ říká mluvčí AAA Auto Michal Häckl.

Jen administrativní pochybení

„Jednalo se pouze o individuální pochybení administrativního charakteru, které bylo na dané pobočce odstraněno ihned po kontrole. To potvrzuje i skutečnost, že jsme nebyli ČOI za obdobný problém pokutováni na žádné jiné pobočce,“ dodává mluvčí AAA Auto Michal Häckl k půlmilionovému trestu.

Když se MF Dnes dotázala na ony tři pokuty v minulosti, mluvčí napsal, že v minulosti byli pokutováni za jednání odlišné povahy. Na otázku, za co tedy tři zmíněné pokuty byly, už redakce nedostala konkrétní odpověď.

 

Právě se děje

před 17 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy