před 13 hodinami

Musk se snaží urovnat spor se sociální sítí Twitter. Společnost chce koupit za 44 miliard dolarů

Americký miliardář Elon Musk navrhl, že koupí internetovou společnost Twitter za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii, která celý podnik ohodnocuje na 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun). Informovala o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Akcie Twitteru po zprávě prudce posílily a obchodování s nimi bylo přerušeno.

Musk se na koupi Twitteru dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil ukončení dohody, které zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter následně Muska zažalovala.

Zdroj: ČTK
před 16 hodinami

Půllitr Budvaru zdraží o korunu až dvě. Pivovar to odůvodnil růstem nákladů

Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo na českém trhu v průměru o deset procent. K 1. říjnu zdražil i Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar. Půllitr Budvaru zdraží o korunu až dvě koruny. Příčinami jsou rostoucí ceny energií i klíčových surovin, jako jsou chmel a slad. Meziročně tak národnímu podniku stoupnou náklady o několik set milionů korun. Od 1. listopadu zároveň zvýší mzdy. 

Ceny stoupnou u výrobků ve všech obalech, tedy pivo lahvové, sudové i v plechovkách. "Nárůst ceny elektřiny o tři sta procent, to jsou pro nás desítky milionů, to stejné u ceny plechovek, ceny lahví, kartonáže, obalového materiálu a energií. Očekáváme zásadnější růst cen sladu, který je pro nás nejpodstatnější položkou. Podle zpráv z chmelnic to vypadá na katastrofální úrodu. V této chvíli už nemáme jediný vstup, u kterého bych mohl říci, že nám zásadně nepodraží," řekl řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák. Suroviny i obaly zdražily o víc než deset procent, dodal.

Zdroj: ČTK
před 16 hodinami

Ukrajinská ekonomika letos klesne o 35 procent, očekává Světová banka

Ukrajinská ekonomika, kterou zdevastovala invaze ruských vojsk, v letošním roce klesne o 35 procent. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Nový odhad nicméně představuje zlepšení proti červnové prognóze, kdy SB propad odhadovala na 45,1 procenta. Válka zničila ukrajinské továrny i zemědělskou půdu, z domovů pak vyhnala miliony Ukrajinců. SB odhaduje, že obnova země bude stát minimálně 349 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu korun).

"Ukrajina nadále potřebuje obrovskou finanční podporu," uvedla viceprezidentka SB pro Evropu a Střední Asii Anna Bjerdeová. Ukrajina podle ní peníze potřebuje kvůli zbytečnému pokračování války i kvůli financování projektů na obnovu a rekonstrukci. Světová banka předpokládá, že v příštím roce se ukrajinská ekonomika vrátí k růstu, který nyní odhaduje na 3,3 procenta. Upozorňuje ale, že výhled je velmi nejistý a bude záviset na vývoji války.

Zdroj: ČTK
před 19 hodinami

Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku

Státy Evropské unie se dnes shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard korun) určených k podpoře energetické nezávislosti na Rusku. Ministři financí podpořili návrh připravený českým předsednictvím, na jehož základě budou moci unijní země využít při přechodu k novým zdrojům energií část peněz z unijních fondů či prodeje emisních povolenek.

Česká republika by měla získat přibližně 16,7 miliardy korun. Státy se na definitivní podobě finanční podpory ještě budou muset shodnout s Evropským parlamentem.

Zdroj: ČTK
před 20 hodinami

Obchod s kryptoměnami v Česku za tři čtvrtletí klesl o čtvrtinu na 2,85 miliardy

Češi za tři čtvrtletí nakoupili kryptoměny za zhruba 2,85 miliardy korun, tedy o přibližně 28 procent méně než loni. V září obchody dosáhly 250 milionů korun, což je o čtvrtinu více než ve stejný měsíc loni i letos v srpnu. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.

Obchodování podle něj stále ovlivňuje vysoká inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které příliš nepřály investicím do rizikovějších aktiv. Přechodný útlum způsobilo i zdražování energií, které mělo za následek přesun těžby kryptoměn do teritorií s levnější elektřinou.

Cena bitcoinu se od začátku roku snížila o 58 procent na současných zhruba 19 500 dolarů. Na konci března přitom přesahovala 47 tisíc dolarů. Podobně Ethereum ztratilo 59 procent a obchodovalo se v září za 1520 dolarů.

Zdroj: ČTK
před 20 hodinami

Apple z Indie od dubna vyvezl iPhony za více než miliardu dolarů

Americká technologická společnost Apple z Indie od dubna vyvezla přístroje iPhone za více než miliardu dolarů (24,8 miliardy korun). Apple sází na výrobu v této jihoasijské zemi čím dál více mimo jiné kvůli napětí mezi Washingtonem a Pekingem.

Vývoz iPhonů vyrobených v Indii, zejména do Evropy a na Blízký východ, by měl za rok do března 2023 dosáhnout 2,5 miliardy dolarů. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s předchozím rokem. Apple vyrábí iPhony v Indii od roku 2017. Začátkem tohoto roku tam zahájil výrobu iPhonu 13 a minulý týden uvedl, že v plánu je i výroba iPhonů 14. Apple se snaží přesunout některé oblasti výroby iPhonů z Číny na jiné trhy včetně Indie. 

Zdroj: ČTK / Bloomberg
3. 10. 2022 14:37

Vnitro vypsalo tendr na šéfa České pošty, podnik má řídit od ledna

Ministerstvo vnitra dnes vypsalo výběrové řízení na generálního ředitele České pošty. Jeho vítěz bude podnik řídit od příštího roku místo dosavadního šéfa Romana Knapa. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu. Ministerstvo to uvedlo na svých stránkách.

Knap měl původně po dohodě s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) skončit už na konci září, ale kvůli tomu, že ministerstvo odložilo výběrové řízení na jeho nástupce, zůstane zatím ve funkci.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 14:20

Česká pošta od listopadu zdraží doručení dopisu. O dvě koruny na 21 korun

Česká pošta od listopadu zdraží posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podraží o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč. Důvodem jsou rostoucí náklady, řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Na zdražení upozornil server Peníze.cz. Cenu za známku na obyčejný dopis pošta zvyšovala naposled v roce 2018, a to o tři koruny.

Základní cenu služby Balíkovna pak Česká pošta zvýší deset korun na 75 Kč, s dobírkou na 94 Kč. Pro registrované uživatele se cena nemění, zůstává na 65 Kč bez dobírky a 84 Kč s dobírkou.

Cena odeslání poštovních a dobírkových poukázek stoupne ve všech případech o pět korun. Základní cena za poslání částky do 5000 Kč se tedy od listopadu zvýší na 49 Kč u poukázky typu A, na 42 Kč u poukázky typu B a na 58 Kč u poukázky typu C.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 14:10

Schodek státního rozpočtu ke konci září vzrostl na 270,9 miliardy korun

 Schodek státního rozpočtu ke konci září vzrostl na 270,9 miliardy korun ze srpnových 231,1 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Loni byl deficit rozpočtu ke konci září 326,3 miliardy korun, což byl nejhorší zářijový výsledek od vzniku Česka.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci září meziročně vzrostly o 8,2 procenta na 1,168 bilionu korun. Výdaje meziročně vzrostly o 2,4 procenta na 1,439 bilionu korun. Příjmové straně podle MF pomohly daňové výnosy meziročně vyšší o 15,1 procenta, naopak výdaje prohloubily mimořádné valorizace důchodů, příspěvek na úhradu nákladů domácností za energie, zvýšené dávky na bydlení a hmotné nouze, jednorázový příspěvek na dítě či humanitární pomoc.

V březnu sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Vláda v létě navrhla jeho novelu, která počítá s deficitem 330 miliard při příjmech 1,678 bilionu korun a výdajích 2,008 bilionu korun. Při projednávání ve sněmovně ale vládní poslanci navrhli další zvýšení schodku o 45 miliard korun, hlasování o novele se čeká tento měsíc.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 10:07

Inflace v Turecku se v září vyšplhala na 83,5 procenta, nejvýše od poloviny roku 1998

Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v září zrychlil na 83,45 procenta ze srpnových 80,2 procenta. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od poloviny roku 1998. K jejímu růstu přispívá nekonvenční politika turecké centrální banky, která navzdory vysoké inflaci a slabému kurzu domácí měny snižuje úrokové sazby.

Meziroční míra inflace byla v září zhruba v souladu s očekávání analytiků v anketě agentury Bloomberg. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 3,1 procenta, což je o trochu mírněji, než se předpokládalo.

Turecká centrální banka minulý měsíc překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 12 procent. Ke snížení úroků tak přikročila druhý měsíc po sobě. Měnovou politiku uvolňuje v době, kdy jiné centrální banky jdou opačným směrem, aby pomohly zmírnit vysokou inflaci.

3. 10. 2022 9:08

Vládní dluh meziročně překonal sumu 2,8 bilionu korun

Dluh vládních institucí ČR stoupl v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 310,2 miliardy Kč na 2,828 bilionu Kč. Míra zadlužení stoupla ze 42,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 44 procent. Ve srovnání s prvním kvartálem se dluh zvýšil o 143,6 miliardy Kč, což představovalo zvýšení míry zadlužení o 1,2 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Na výsledku hospodaření se podepsalo především zvýšení příjmů z daní," uvedla ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Helena Houžvičková.

Hospodaření vládních institucí ve druhém čtvrtletí skončilo přebytkem půl miliardy korun. V meziročním srovnání to byl výsledek lepší o 40,8 miliardy Kč. Hospodaření ústředních vládních institucí nadále zůstalo ve schodku 69,8 miliardy korun, ale meziročně se zlepšilo o 19,5 miliardy Kč. Místní vládní instituce hospodařily s přebytkem 62,9 miliardy Kč, které odpovídá meziročnímu zlepšení o 23,1 miliardy korun a hospodaření fondů sociálního zabezpečení skončilo v přebytku 7,3 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Pokračovat