Tajemný zakladatel Alzy se rozvádí. 12. nejbohatší Čech se soudí o výživné 350 tisíc

Ekonomika Ekonomika
11. 6. 2021 13:59
Aleše Zavorala, majitele e-shopu Alza.cz a zároveň jednoho z nejbohatších Čechů, jehož jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 18 miliard korun, čeká rozvod. Jeho okolnosti v rozhovoru pro server Info.cz přiblížila manželka Lidija Zavoralová. Ta zároveň před třemi lety pro Hospodářské noviny popsala, jak probíhalo společné seznámení i následná budování největšího e-shopu v Česku.
Manželka majitele Alza.cz Lidija Zavoralová.
Manželka majitele Alza.cz Lidija Zavoralová. | Foto: Václav Vašků

"Měl to být férový a pohodový rozvod bez nějakých bouřek. Alespoň tak jsem si to původně plánovala," říká Zavoralová v rozhovoru pro Info.cz. Žádost o rozvod podle svých slov podala 30. května 2019 a měla zato, že půjde maximálně o záležitost několika týdnů až měsíců. "Nic jsem po Alešovi vlastně nechtěla. Jen aby mě nechal jít," dodává. Předpokládala, že přesto zůstane ve své poradní roli ve společnosti Alza.

Zavoralová v rozhovoru popisuje, že do manželství vstupovala "s nejtvrdší možnou předmanželskou smlouvou". I přesto se podle ní manželé na rozvodových podmínkách nedohodli.

"Proto jsem musela najmout právničku a žádáme o výživné pro manželku a pro děti," pokračuje s tím, že dohromady jde o částku 350 tisíc korun měsíčně. Zavoralovi mají spolu čtyři děti.

Lidija Zavoralová popsala před třemi lety v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN), že si ji manžel našel na Facebooku. Tehdy pracovala pro společnost Intel. "V roce 2011 jsem začala jako generální konzultantka generálního ředitele Aleše Zavorala, dnes mého muže. Generální konzultantka proto, že jsem konzultovala ve všech oblastech: od struktury společnosti až po jednotlivá oddělení, jako je HR, marketing, nákup, obchod," uvedla a poznamenala, že v té době byla Alza "neřízenou střelou".

"Museli jsme stanovit vize, dlouhodobé i krátkodobé cíle, uzpůsobit tomu strukturu. Aby Alza byla schopná ustát ten velký růst, který byl a který se čekal i dál. Já jsem té firmě a jejímu vedení pomohla nesoustřeďovat se pouze na denní provoz, ale dívat se na ni zvenčí. Mojí výhodou byla dobrá znalost Alzy kvůli dlouhodobé spolupráci a mé dřívější pozici v Intelu," popsala dále pro HN. Po několika letech začala Zavoralová podle svých slov pracovat i s dalšími členy vedení Alzy.

Viděl ho málokdo, řekla o Zavoralovi žena

Zavoralová vystudovala filologii na filozofické fakultě v srbském Bělehradě. V Česku žije a působí od roku 2007, nejprve pracovala pro AAA Auto.

Pro HN před třemi lety rovněž popsala, jak se její muž vyhýbá veřejnosti. Tím se podobá například zesnulému miliardáři Petru Kellnerovi. "Ani nikdo z dodavatelů ho nikdy neviděl. Je skromný, pracovitý, zajímají jej jen lidé uvnitř firmy. Na víc nemá čas," řekla v roce 2018. "Je velký futurista, zajímají ho vize budoucnosti," prozradila jeden z mála detailů o manželovi s tím, že se například těší, až se třeba jednou budou klonovat lidé.

Největší tuzemský internetový obchod Alza.cz loni zvýšil meziročně obrat o 28 procent na rekordních 37,3 miliardy korun bez DPH. Podobným tempem rostl loni i čistý zisk, který v roce 2019 činil zhruba 1,06 miliardy Kč.

Počet zákazníků se rozrostl na téměř pět milionů. Ti na e-shopu vytvořili 15,8 milionu objednávek, což je o 3,5 milionu meziročně více. Téměř polovina z nich byla uhrazená kartou on-line a čtvrtina byla v hlavní sezóně doručená do AlzaBoxů. 

Alza rostla ve všech zemích, kde působí. V Česku zaznamenala růst o 23 procent, na Slovensku to bylo 36 procent a v Maďarsku 27 procent. V Rakousku a Německu vyrostla o 250 procent, respektive o 236 procent.

Video: Jak se namlouvá Alzák. Dabér Tůma z toho unavený není

Zelený mimozemšťan z reklam e-shopu Alza, lidově přezdívaný Alzák, patří mezi nejznámější maskoty v Česku. Je milovaný i zatracovaný. | Video: Blahoslav Baťa, Simona Janíková
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy