Einstein ustál útoky, světlo je stále nejrychlejší

Jakub Novák
16. 3. 2012 16:20
Výsledky dalšího z experimentů ukazují, že "nadsvětelná" neutrina byla jen chybou měření
Urychlovač částic v CERNu.
Urychlovač částic v CERNu. | Foto: Maximilien Brice / CERN

Ženeva - Důkazů o tom, že neutrina rychlejší než světlo byla pouze chybou v měření, přibývá.

Výsledky experimentu ICARUS ukázaly, že neutrina na cestě mezi ženevským urychlovačem a laboratoří Gran Sasso nepřekročila rychlost světla.

"Přibývají důkazy, které naznačují, že výsledky experimentu OPERA byly způsobeny chybou měření," říká šéf výzkumu ve švýcarském CERNu Sergio Bertolucci.

Přelom ve fyzice se tak zřejmě nekoná a Einsteinova speciální teorie relativity si tak pravděpodobně zachová svou platnost i v dalších letech.

Podle ní se totiž nic nemůže pohybovat rychleji než světlo. Pokud by tomu tak bylo, muselo by dojít k jakési cestě časem.

Projekt ICARUS využívá měření nezávislá na těch, která byla využita v případě projektu OPERA. Podle výsledků měření sedmi neutrin vyslaných z CERNu v loňském roce byla jejich rychlost stejná jako rychlost světla.

Nicméně, aby si byli vědci jistí, bude potřeba počkat na nové výsledky experimentů, jež probíhají v italském Gran Sassu - kromě zmíněných OPERA a ICARUS jsou to ještě projekty BOREXINO a LVD.

Měření budou provedena na paprscích neutrin, které budou z CERNu vyslány v květnu.

ICARUS využívá pro měření rychlosti neutrin nový detektor založený na tekutém argonu. Tento detektor umožňuje přesně rekonstruovat interakce neutrin, porovnatelně se staršími zařízeními, za využití plně elektronického systému záznamu.

"Tato technika je v současnosti považována za nejvhodnější pro využití ve velkých detektorech neutrin," říká Carlo Rubbia, laureát Nobelovy ceny a mluvčí projektu ICARUS.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy