Economic growth rate to slow down to 5.4 percent

Aktuálně.cz economic news reporters
16. 5. 2008 11:15
Employment and productivity is behind the growth
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Prague - Slower, but still quite fast. That's how the Czech economy was growing in the first quarter of 2008.

According to provisional estimates, the gross domestic product has grown by 5.4 percent, compared with last year.

Since the last quarter of 2007, Czech GDP has grown by 0.9 percent.

The data was produced by the Czech Statistical Office (ČSÚ).

"In the first quarter of the year, one third of the economic growth was composed of higher employment, and two thirds can be assigned to growth of overall productivity," informed the ČSÚ.

"After the data on Czech industry and foreign trade was presented earlier, it became clear that the outcome will be weaker. Growth of 5.4 percent should thus not be a surprise. Price growth reduces households' consumption, foreign trade is slowing down but exchange rates are helping out. Government spending that significantly helped in the fourth quarter of 2007 was probably weaker in the first quarter of 2008," commented Michal Brožka, from Raiffeisenbank.

Read more: Consumer prices increase reaches 7 percent

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně

Last year the best result in history

Last year, Czech economy has grown by 6.5 percent, which is the best result in the history of the independent Czech Republic.
Economic prosperity also projected itself on employment, which grew in the last quarter of 2007 by 1.9 percent.

GDP growth in the last quarter of 2007 was 6.6 percent. "The economy was growing faster than was expected and the growth was perfectly balanced," explained Helena Horská, an analyst at Raiffeisenbank.

Not only consumption, but investments and foreign trade grew as well. These good results were caused above all by the gross added value, which rose by 6.4 percent. Another source of economic growth was also the increase of production tax.

The employment growth is another thing that was behind the economic development.

Second place in Central Europe after Slovakia

The economy was growing with the fastest rate since 1996.

"As for this year, we are however expecting the rate of growth to slow down under five percent and the rate of household consumption growth rate to decelerate too. Investments and foreign trade will maintain their fine tempo," added Horská.

In Central and Eastern Europe, the Czech Republic is retaining its second place after the skyrocketing Slovakia.

With its 6.1 percent growth in the last quarter of 2007, Poland is in third place.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy