Dvě české organizace podpořily ruský homofobní zákon

ČTK ČTK
3. 9. 2013 11:55
Kontroverzní ruský zákon zakazuje propagaci homosexuality mezi mládeží
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Moskva/Praha - Česká konzervativní iniciativa Akce D.O.S.T a občanské sdružení Hnutí pro život ČR podpořily kontroverzní ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží.

Vyplývá to z úterních informací ruských médií o dokumentu, který před nadcházejícím summitem skupiny G20 v ruském Petrohradu podepsalo více než sto křesťanských a konzervativních společenství z 33 států světa.

Podepsání petice potvrdil předseda D.O.S.T. Michal Semín.

Rezoluce hájí sporný ruský zákon a vyjadřuje vážné znepokojení nad "masivními útoky a nátlakem ze strany stoupenců sexuálních menšin".

Základem každé společnosti je podle autorů "přirozená rodina založená na sňatku muže a ženy, jak je to zakotveno v mezinárodních normách o lidských právech".

Ruský zákon podle textu chrání práva dětí a rodin před "uměle vyráběnými hodnotami agresivně vnucovanými moderní společnosti".

Hrozí vysoké pokuty nebo vězení

Ruský zákon vstoupil v platnost letos v červnu, kdy ho podepsal prezident Vladimir Putin. Právní norma trestá vysokými pokutami či vězením šíření informací o "netradičních sexuálních vztazích" v přítomnosti či v okolí nezletilců.

Zákon vyvolal zejména v zahraničí vlnu odporu, mnohé homosexuální komunity vyzvaly k bojkotu ruského zboží, kulturních akcí či zimních olympijských her, které příští rok v únoru uspořádá ruské Soči.

V samotném Rusku ale zákon velká většina obyvatel schvaluje.

"Chtěli jsme podpořit ruský zákon i proto, že je na Západě falešně vnímán. Nejde o kriminalizaci homosexuality, ale o zákaz jejího šíření jako životního stylu mezi mládeží. Není to naše podpora Ruska a Putina," řekl Semín.

Podle něj ruský zákon není nijak radikální. Podobnou normu by konzervativci uvítali i v Česku, i když podle nich není prosaditelná.

Stupňují své požadavky

Akce D.O.S.T. protestovala proti nedávnému festivalu Prague Pride, neboť prý propaguje a "vnucuje ideologii homosexualismu".

Semín řekl, že homosexuálové své požadavky stupňují, a poukázal na to, že v jejich nedávném pražském průvodu hrdosti šla i skupinka pedofilů. Pochodu se skutečně zúčastnilo několik lidí, kteří otevřeně přiznali náklonnost k dětem, tu prý ale zvládají a dětem nikdy neublížili.

Hrdí gayové. Pestrobarevný průvod Prahou

"Propojení homosexuálních a pedofilních komunit existuje. Lze očekávat, že i pedofilové povedou podobnou kampaň za společenské uznání jako homosexuálové. Na Západě je homosexualita považována za normální a člověk ji může svobodně rozvíjet, když se s ní narodil. V duchu této logiky můžeme tedy uznávat ty, co se orientují na dětičky, zvířátka či mrtvolky," obává se Semín.

Rezoluci podporující ruský zákon podepsaly konzervativní a křesťansky orientované organizace zejména z jižní a východní Evropy, ale i z USA a Latinské Ameriky.

Z českých organizací se k dokumentu přihlásily iniciativa Akce D.O.S.T a občanské sdružení Hnutí pro život, které se zasazují proti demonstracím homosexuálů a hájí hodnoty tradiční křesťanské rodiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy