Dvě české organizace podpořily ruský homofobní zákon

ČTK ČTK
3. 9. 2013 11:55
Kontroverzní ruský zákon zakazuje propagaci homosexuality mezi mládeží
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Moskva/Praha - Česká konzervativní iniciativa Akce D.O.S.T a občanské sdružení Hnutí pro život ČR podpořily kontroverzní ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží.

Vyplývá to z úterních informací ruských médií o dokumentu, který před nadcházejícím summitem skupiny G20 v ruském Petrohradu podepsalo více než sto křesťanských a konzervativních společenství z 33 států světa.

Podepsání petice potvrdil předseda D.O.S.T. Michal Semín.

Rezoluce hájí sporný ruský zákon a vyjadřuje vážné znepokojení nad "masivními útoky a nátlakem ze strany stoupenců sexuálních menšin".

Základem každé společnosti je podle autorů "přirozená rodina založená na sňatku muže a ženy, jak je to zakotveno v mezinárodních normách o lidských právech".

Ruský zákon podle textu chrání práva dětí a rodin před "uměle vyráběnými hodnotami agresivně vnucovanými moderní společnosti".

Hrozí vysoké pokuty nebo vězení

Ruský zákon vstoupil v platnost letos v červnu, kdy ho podepsal prezident Vladimir Putin. Právní norma trestá vysokými pokutami či vězením šíření informací o "netradičních sexuálních vztazích" v přítomnosti či v okolí nezletilců.

Zákon vyvolal zejména v zahraničí vlnu odporu, mnohé homosexuální komunity vyzvaly k bojkotu ruského zboží, kulturních akcí či zimních olympijských her, které příští rok v únoru uspořádá ruské Soči.

V samotném Rusku ale zákon velká většina obyvatel schvaluje.

"Chtěli jsme podpořit ruský zákon i proto, že je na Západě falešně vnímán. Nejde o kriminalizaci homosexuality, ale o zákaz jejího šíření jako životního stylu mezi mládeží. Není to naše podpora Ruska a Putina," řekl Semín.

Podle něj ruský zákon není nijak radikální. Podobnou normu by konzervativci uvítali i v Česku, i když podle nich není prosaditelná.

Stupňují své požadavky

Akce D.O.S.T. protestovala proti nedávnému festivalu Prague Pride, neboť prý propaguje a "vnucuje ideologii homosexualismu".

Semín řekl, že homosexuálové své požadavky stupňují, a poukázal na to, že v jejich nedávném pražském průvodu hrdosti šla i skupinka pedofilů. Pochodu se skutečně zúčastnilo několik lidí, kteří otevřeně přiznali náklonnost k dětem, tu prý ale zvládají a dětem nikdy neublížili.

Hrdí gayové. Pestrobarevný průvod Prahou

"Propojení homosexuálních a pedofilních komunit existuje. Lze očekávat, že i pedofilové povedou podobnou kampaň za společenské uznání jako homosexuálové. Na Západě je homosexualita považována za normální a člověk ji může svobodně rozvíjet, když se s ní narodil. V duchu této logiky můžeme tedy uznávat ty, co se orientují na dětičky, zvířátka či mrtvolky," obává se Semín.

Rezoluci podporující ruský zákon podepsaly konzervativní a křesťansky orientované organizace zejména z jižní a východní Evropy, ale i z USA a Latinské Ameriky.

Z českých organizací se k dokumentu přihlásily iniciativa Akce D.O.S.T a občanské sdružení Hnutí pro život, které se zasazují proti demonstracím homosexuálů a hájí hodnoty tradiční křesťanské rodiny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy