Dva mrtví po pumovém útoku na Mallorce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 7. 2009 16:40
Palma de Mallorca - Exploze nálože, nastražené v automobilu u kasáren Civilní gardy, dnes usmrtila dva muže na ostrově Mallorca, kde je nyní turistická sezóna v plném proudu.
Španělskem prochází vlna teroru. Včera vybuchla bomba v Burgosu na severu země
Španělskem prochází vlna teroru. Včera vybuchla bomba v Burgosu na severu země | Foto: Reuters

Oba mrtví byli příslušníky Civilní gardy, řekla novinářům její mluvčí. Gardu tvoří policejní oddíly o počtu 70 tisíc členů.

Do jejich kompetence patří i boj proti teroristům. Garda je častým terčem útoků baskických separatistů z organizace ETA (Baskicko a jeho svoboda).

Při včerejším útoku ETA na kasárna Civilní gardy v Burgosu zranilo rozsypané sklo na čtyřicet lidí.

Uzavřená letiště i přístavy

"Slyšela jsem silnou ránu. Myslela jsem, že někdo blbne v přístavu, ale pak začala jezdit jedna sanitka za druhou," řekla Aktuálně.cz Michaela P. Thomas, která tráví na Mallorce dovolenou.

Policie po explozi uzavřela všechna letiště a přístavy na ostrově. Chce tak předejít útěku teroristů. V tuto chvíli tedy není možné Mallorku opustit. Lodí ani letadlem.

Podle viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury nyní na Mallorce tráví dovolenou přibližně 1500 Čechů.

Baskové chtějí vlastní stát

Během více než čtyřiceti let boje za samostatný baskický stát na částech území Španělska a Francie separatisté zabili přes 820 lidí. V pátek organizace "oslaví" padesáté výročí svého vzniku.

Loni odpálili separatisté nálože například na plážích a nádražích ve Španělsku. V dubnu se francouzské policii podařilo zatknout šéfa vojenských operací ETA Jurdana Martitegiho.

Ačkoliv podle průzkumů ETA nemá velkou podporu, velká část Basků by uvítala vytvoření samostatného státu, složeného z historických baskických území Španělska a Francie.

Madrid i Paříž ale něco takového nehodlají připustit.

Před dvěma lety Baskicko a jeho svoboda vyhlásila příměří, ale pak od něj odstoupila.


 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy