Dubček Jr.: People cannot be blamed for their leaders

Aktuálne.sk
21. 8. 2008 16:00
The son of Prague Spring leading reformist online
Pavol Dubček visits Aktuálne.sk
Pavol Dubček visits Aktuálne.sk | Foto: Zuzana Holičková

Bratislava - Wednesday marks the 40th anniversary of the Warsaw troops´ invasion of Czechoslovakia which was to put an end to the so-called "Prague Spring" reform process that was under way in the country.

The 1968 year's turbulent events are linked above all to one name - Alexandr Dubček, Slovak politician who spearheaded the reform process of which he has become an icon. 

Dubček attempted to liberalize Czechoslovakia´s socialism, which eventually led the Soviet Union to interefere.

He remained popular among Czechoslovaks long after he was forcedly removed from power by the proponents of the newly introduced pro-Soviet regime, popularly known as the "normalization era".

Read more: 1968: Bilateral meeting anticipated Soviet invasion

Comeback and tragic accident

Dubček returned to politics during the events of late-1989 and 1990 that ended the Communist regime in Czechoslovakia. In three years, though, the same country split into two parts. Independent Czech and Slovak states were founded on 1 January 1993 and Czechoslovakia ceased to exist for good.

Alexander Dubček, the symbol of the Prague Spring, who fought the law and lost
Alexander Dubček, the symbol of the Prague Spring, who fought the law and lost | Foto: archiv Úřadu pro zahraniční styky a informace

Alexandr Dubček was not there to witness it, as he died on 7 November 1992 due to injuries he sustained in a car accident that took place on 1 September of the same year.

On the occasion of the 40th anniversary of the Soviet Invasion, Alexandr Dubček's son Pavol agreed to hold an online interview with readers of Aktuálne.sk, a Slovak "sister" of the Czech online daily Aktuálně.cz, about his father´s mysterious death, Russia´s Stalinist elite and courage.

Blame leaders, not nation

Pavol Dubček, who works as a surgeon, was 20 years old during the invasion.

He admitted that he had always put the blame on the Stalinist elite that ruled the Soviet Union back then, rather than on the Russian nation.

Inhabitants of Brno surrounding a Russian tank
Inhabitants of Brno surrounding a Russian tank | Foto: Miloš Gregor

When asked about his attitude towards Russia, Dubček said "Russia is a large country that has been searching for its own ways despite the unfavorable conditions. And a nation cannot be blamed for its leaders."

Read more: Red Square protest against 1968 invasion remembered

Doubts over father's death

Repeatedly asked about his father's car crash and death in a hospital, Pavol Dubček confessed he still has doubts the car crash was really an accident.

"I wasn't satisfied neither with the investigation [of the car crash] nor with his medical treatment," Dubček said.

"There are still many unclear things I do not understand myself," he added.

Courage and progress

In the interview, he advocated the Prague Spring as "the first attempt to fight for democracy" and expressed his belief that were it not for the Soviet Invasion, the reform process would have been faster and the Communist regime would have fallen earlier.

"My grandpa was a social democrat in the USA when they [his family] had lived there, and he was teaching the ideas of social justice to his won family. My father adopted them and kept teaching the others," Dubček said in response to a question about what ideals he had inherited from his father.

1968 newspapers
1968 newspapers | Foto: repro Aktuálně.cz

Aktuálne.sk´s reader reminded Pavol Dubček that the socialism reform enthusiasm and subsequent dissapointment were experienced not only by Czechoslovaks in 1968 but by Poles in 1980, as the Polish Communist government reacted to the anti-Communist Solidarity movement by repression and martial law. He responded by admitting that "Every change, even a revolutionary one, is often blocked by crooked, treacherous people."

Read more: Human torch of 39 years ago strongly remembered

"But without courage and ideals, there would be no progress," claimed Pavol Dubček who repeatedly called his father "an idealist" but in a positive sense. 

A. Dubček still respected

Many questions of the Akuálně.sk readers resonated bitterness derived from hypocrisy, spinelessness and amorality of the normalization era Communist elite as well as of nowadays´ Slovak politicians.

The readers generally expressed respect for Alexander Dubček and his attempts to reform the socialist system, although some blamed him for complying too easily with the Soviet occupants and Czech "normalizers" after the Prague Spring was crushed.

Few allegations of Dubček's links to people from the Communist secret service also appeared, which he denied. 

Read more: IN PICTURES: 1968 Soviet Invasion in Brno

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 3 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 4 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy