reklama
 
 

Držitel Nobelovy ceny protestuje proti Orbánově vládě. Odešel z Maďarské akademie věd

21. 10. 2016 14:06
Torsten Weisel, švédský neurobiolog a držitel Nobelovy ceny za lékařství, podpořil čtyři další zahraniční vědce, kteří z Maďarské akademie již odešli. Je to protest vůči maďarské represivní politice.

Budapešť – Držitel Nobelovy ceny za lékařství Torsten Wiesel rezignoval na pozici externího člena Maďarské akademie věd.

Učinil tak na protest proti "represivní politice" vlády premiéra Viktora Orbána. Ke stejnému kroku přistoupili i čtyři další zahraniční vědci, napsala agentura AP.

Švédský neurobiolog Wiesel, držitel Nobelovy ceny za lékařství z roku 1981, se přidal ke čtyřem dalším zahraničním vědcům, kteří opustili posty externích členů Maďarské akademie věd a k témuž vyzvali i ostatní kolegy.

"V Maďarsku je dnes demokracie pod temným mrakem, který vážně ohrožuje svobodu projevu, lidská práva a dokonce právní stát. Se strachem pozorujeme vytrvalé zhoršování svobody a spravedlnosti za současné maďarské vlády," uvádí ve svém prohlášení rezignující vědci.

Všech pět zahraničních výzkumníků zároveň podpořilo petici 28 maďarských členů akademie, kteří po předsedovi této instituce požadují "zahájení věcné diskuse o protidemokratickém vývoji v Maďarsku, zejména pokud jde o svobodu tisku".

Tisíce lidí v Budapešti demonstrovaly za svobodu tisku a proti údajně zkorumpované Orbánově vládě.

Nevládní organizace a opoziční strany shromáždění svolaly v reakci na předchozí nečekané oznámení o pozastavení levicového deníku Népszabadság.

autor: ČTK | 21. 10. 2016 14:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama