Držitel Nobelovy ceny protestuje proti Orbánově vládě. Odešel z Maďarské akademie věd

ČTK ČTK
21. 10. 2016 14:06
Torsten Weisel, švédský neurobiolog a držitel Nobelovy ceny za lékařství, podpořil čtyři další zahraniční vědce, kteří z Maďarské akademie již odešli. Je to protest vůči maďarské represivní politice.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť – Držitel Nobelovy ceny za lékařství Torsten Wiesel rezignoval na pozici externího člena Maďarské akademie věd.

Učinil tak na protest proti "represivní politice" vlády premiéra Viktora Orbána. Ke stejnému kroku přistoupili i čtyři další zahraniční vědci, napsala agentura AP.

Švédský neurobiolog Wiesel, držitel Nobelovy ceny za lékařství z roku 1981, se přidal ke čtyřem dalším zahraničním vědcům, kteří opustili posty externích členů Maďarské akademie věd a k témuž vyzvali i ostatní kolegy.

"V Maďarsku je dnes demokracie pod temným mrakem, který vážně ohrožuje svobodu projevu, lidská práva a dokonce právní stát. Se strachem pozorujeme vytrvalé zhoršování svobody a spravedlnosti za současné maďarské vlády," uvádí ve svém prohlášení rezignující vědci.

Všech pět zahraničních výzkumníků zároveň podpořilo petici 28 maďarských členů akademie, kteří po předsedovi této instituce požadují "zahájení věcné diskuse o protidemokratickém vývoji v Maďarsku, zejména pokud jde o svobodu tisku".

Tisíce lidí v Budapešti demonstrovaly za svobodu tisku a proti údajně zkorumpované Orbánově vládě.

Nevládní organizace a opoziční strany shromáždění svolaly v reakci na předchozí nečekané oznámení o pozastavení levicového deníku Népszabadság.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy