Držitel Nobelovy ceny protestuje proti Orbánově vládě. Odešel z Maďarské akademie věd

ČTK ČTK
21. 10. 2016 14:06
Torsten Weisel, švédský neurobiolog a držitel Nobelovy ceny za lékařství, podpořil čtyři další zahraniční vědce, kteří z Maďarské akademie již odešli. Je to protest vůči maďarské represivní politice.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť – Držitel Nobelovy ceny za lékařství Torsten Wiesel rezignoval na pozici externího člena Maďarské akademie věd.

Učinil tak na protest proti "represivní politice" vlády premiéra Viktora Orbána. Ke stejnému kroku přistoupili i čtyři další zahraniční vědci, napsala agentura AP.

Švédský neurobiolog Wiesel, držitel Nobelovy ceny za lékařství z roku 1981, se přidal ke čtyřem dalším zahraničním vědcům, kteří opustili posty externích členů Maďarské akademie věd a k témuž vyzvali i ostatní kolegy.

"V Maďarsku je dnes demokracie pod temným mrakem, který vážně ohrožuje svobodu projevu, lidská práva a dokonce právní stát. Se strachem pozorujeme vytrvalé zhoršování svobody a spravedlnosti za současné maďarské vlády," uvádí ve svém prohlášení rezignující vědci.

Všech pět zahraničních výzkumníků zároveň podpořilo petici 28 maďarských členů akademie, kteří po předsedovi této instituce požadují "zahájení věcné diskuse o protidemokratickém vývoji v Maďarsku, zejména pokud jde o svobodu tisku".

Tisíce lidí v Budapešti demonstrovaly za svobodu tisku a proti údajně zkorumpované Orbánově vládě.

Nevládní organizace a opoziční strany shromáždění svolaly v reakci na předchozí nečekané oznámení o pozastavení levicového deníku Népszabadság.

 

Právě se děje

před 8 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy