Dopad krize v Česku: Britové kupují podíly Lehmanů

Tomáš Fránek, Lenka Málková, tof,mal
6. 10. 2008 8:30
Britové převzali podíly zbankrotované banky
Foto: ČRa

Praha - Britská firma Mid Europa Partners dnes ráno potvrdila, že získala od zbankrotované americké Lehman Brothers podíly v Českých Radiokomunikacích a společnosti T- Mobile.

Britská společnost oznámila, že se dohodla na převodu dalších 37,3 procent majetkového podílu ve skupině Falcon Group od svého partnera Lehman Brothers, čímž její podíl ve skupině dosáhne 74,6 procent.

Skupina Falcon Group vlastní 100 procent akcií Českých Radiokomunikací („ČRa") a 39,2 procent akcií společnosti T-Mobile Česká republika („TMCZ"), které získala v listopadu 2006.

Craig Butcher, partner společnosti Mid Europa, řekl: „Jsme přesvědčeni, že dlouhodobý výhled pro T-Mobile a České Radiokomunikace je i nadále atraktivní, a těší nás, že můžeme zvýšit náš akciový podíl již necelé dva roky po počáteční akvizici."

Britové už poslali žádost o povolení fúze antimonopolnímu úřadu, který by měl o spojení rozhodnout do měsíce. Pokud spojení odsouhlasí, stanou se Radiokomunikace první českou firmou, které se přímo dotkne stávající ekonomická krize.

Společnost Mid Europa Partners v minulosti investovala kromě Radiokomunikací také do mobilního operátora Oskar (Vodafone) a kabelového operátora Karneval (součást UPC). Ani v jedné z těchto firem už ale podíl nemá.

Mid Europa Partners je největší Private Equity společnost investující ve střední a východní Evropě. Z kanceláří v Londýně, Budapešti a Varšavě poskytuje poradenství a spravuje fondy s celkovým kapitálem cca 3 miliardy euro. Tým společnosti Mid Europa Parnters investuje ve střední a východní Evropě od roku 1999 a za tu dobu investoval do 20 společností ve 14 zemích střední a východní Evropy.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy