Jste zrádci a zbabělci, my vás najdeme, hrozí Trump. Z Bílého domu mu masivně unikají informace

Daniel Anýž Daniel Anýž
22. 5. 2018 7:12
Z žádného Bílého domu neunikalo tolik diskrétních informací jako z týmu Donalda Trumpa. Navíc sám prezident, který se svěřuje svým starým známým a přátelům, bývá často součástí problému.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Šéf Bílého domu Donald Trump požaduje vyšetřit, zda jeho prezidentskou kampaň v roce 2016 "nenapíchla" FBI. Důvodem je, že přinejmenším dva Trumpovy poradce tehdy kontaktoval informátor tohoto úřadu.

Podle FBI šlo o čistě bezpečnostní akci - informátor měl prověřit, zda se Rusko přes tyto poradce nepokouší infiltrovat do Trumpova týmu. Prezident ale nyní naznačuje, že jeho kampaň byla špehována z politických důvodů. A tak ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že vše prošetří.

Jenže vedle možného nebezpečí "zvenčí" Donaldu Trumpovi zároveň vždy hrozilo, že ta největší tajemství pustí do světa jeho vlastní lidé. Nebo dokonce on sám.

Asi žádný Bílý dům v moderní historii USA nemusel řešit tolik informačních úniků jako ten současný. Naposledy se to projevilo předminulý týden, kdy někdo vynesl výrok poradkyně Kelly Sadlerové na adresu republikánského senátora Johna McCaina. Ten se předtím postavil proti jmenování Giny Haspelové do funkce ředitelky CIA.

Sadlerová měla během uzavřeného setkání komunikačního týmu Bílého domu prohlásit, že na McCainově názoru nezáleží, protože "beztak umírá". McCain trpí agresivní rakovinou mozku v pokročilém stadiu.

Tento přešlap byl pro Trumpův tým i pro prezidenta osobně nepříjemný a trapný, jak ukázaly reakce z Bílého domu. Trump na Twitter napsal, že prolhaná média "masivně zveličují" údajné informační úniky z Bílého domu. Jenže zároveň dodal, že Bílý dům najde "zrádce a zbabělce" ve svých řadách.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová pak pro televizi Fox připustila, že uvnitř týmu je několik "špatných hráčů". "Myslím, že je to nechutné a jedno z nejhanebnějších chování, jakého se lze dopustit," uvedla.

Neutají se vůbec nic

Podle amerického zpravodajského webu Axios následovala uzavřená schůzka, na které Sandersová svým spolupracovníkům vyčetla vynášení informací.

"Jsem si jistá, že i tahle naše konverzace prosákne ven. A to je nechutné," uvedla Sandersová během této schůzky. A nemýlila se.

Trumpův Bílý dům se snaží únikům zamezit. Už v lednu zakázal zaměstnancům nosit do kanceláří soukromé mobily. Teď musejí své osobní telefony nechat v zamčených skříňkách při služebním vchodu do Bílého domu.

Přímo v kancelářích pak musejí ještě počítat s možností namátkových kontrol, kdy muži v oblecích a s přenosnými detekčními zařízeními procházejí prostorami Bílého domu. Této kontrole neunikly například chytré hodinky od Applu u jednoho ze zaměstnanců ani mobil, který měl u sebe kongresman pozvaný na schůzku s Trumpem.

Pomsta, nesouhlas, soutěž o pozornost

"Jsou všemožné druhy úniků informací," uvedla pro televizi Fox komunikační poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová. "Některé úniky mají poškodit kolegy, jiné jsou projevem nesouhlasu s politickými záměry," dodala.

Reportér webu Axios Jonathan Swan její charakteristiku doplnil na základě svých zdrojů ještě o další důvody. Může to prý být i pocit, že "pokud něco nepustíte jako první vy, tak někdo pustí něco na vás". A za další, jak Swan citoval své zdroje, je to snaha "pravdivě ukázat, co se skutečně děje v Bílém domě".

S úniky informací bojovali mnozí předchozí prezidenti. Trumpův přímý předchůdce v Bílém domě Barack Obama sice tvrdil, že jeho administrativa bude informačně otevřená, ale podle novinářů byl právě jeho Bílý dům velmi tvrdý v postihování zdrojů úniků.

"Válka s úniky a další snaha kontrolovat informace jsou nejagresivnější od doby Nixonovy administrativy," napsal o Obamově administrativě bývalý šéfredaktor deníku Washington Post Leonard Downie v roce 2013, na začátku druhého Obamova prezidentského období.

Donald podle vzoru Bill

Podle amerických médií ale vůbec není náhodou, že pokud měl někdo podobně velké potíže s průsaky zevnitř Bílého domu jako Trump, tak to byl prezident Bill Clinton.

"Začátky Clintonova prezidentství byly bouřlivé. Sice ne tak bouřlivé jako u Trumpa, ale impulzivní nový prezident měl pod sebou rozpolcený, neorganizovaný tým," srovnává David Graham v časopise The Atlantic obě administrativy.

Clinton se s úniky informací podle Grahama potýkal z podobných důvodu jako teď Trump: "Clinton byl stejně jako Trump nesoustředěný, s projevy zloby."

A stejně jako Trump nakonec i Clinton lidem kolem sebe sám dával záminku, aby pouštěli informace.

"Přišel, že si něco přečetl v novinách, a byl vzteky bez sebe," vzpomíná Marcia Haleová, která pracovala jako Clintonova asistentka. "Jenže zároveň platilo, že když si o vás mysleli, že ovlivňujete tisk, tak jste měli v Bílém domě větší váhu," dodala pro The Atlantic.

V Bílém domě Billa Clintona se podařilo úniky výrazně omezit, když na místo šéfa kanceláře v druhém roce prezidentství, v létě 1994, nastoupil Leon Panetta. Donald Trump je ve funkci také už bezmála rok a půl, jenže jeho šéfovi kanceláře Johnu Kellymu se pořádek zatím nepodařilo udělat.

"Leaker in chief"

V čem je rozdíl? Podle amerických médií v samotném prezidentovi.

"Někdy je ten, kdo nejvíce křičí proti únikům informací, tím, kdo je sám pouští," vysvětlila na svém Twitteru reportérka deníku New York Times Maggie Habermanová.

Ve své nevypočítatelnosti je to někdy sám Trump, kdo prozradí věci, které měly zůstat v tajnosti. Například když loni v únoru prozradil Rusům zpravodajské informace, které předtím získal od Izraele. Na vině je také jeho potřeba svěřovat se, konzultovat své názory s okruhem přátel a známých mimo Bílý dům.

Od nich se pak ale řada věcí dostane do médií. Pro Trumpovo okolí to byl podle Habermanové velký problém už v předvolební kampani, když si u poradců vysloužil přezdívku "vrcholného pouštěče informací" (leaker in chief).

Video: Kontakt s Rusy řídili Trumpovi lidé, Rusové čekali, že si s ním snáz rozdělí sféry vlivu, říká Kolář

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy