Zvýšení rodičovské jen některým rodinám posoudí na žádost senátorů Ústavní soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2020 16:58
Ústavní soud bude posuzovat, zda zvýšení rodičovského příspěvku jen některým rodinám není diskriminační. Podání podepsalo 45 senátorů z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN, Senátor 21 a také dva nezávislí. Autoři zdůraznili, že nechtějí zpochybňovat zvýšení příspěvku jako takové, ale pouze to, že se netýká všech rodin s dětmi do čtyř let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Rodičovská se zvýšila od ledna z 220 tisíc na 300 tisíc korun a u vícerčat z 330 tisíc na 450 tisíc korun novým žadatelům i zhruba 280 tisíc rodičům s dítětem do čtyř let, kteří příspěvek ještě pobírají. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se domnívá, že nastavená pravidla jsou v souladu s ústavou a přijatá verze je "druhá nejspravedlivější" po návrhu přidat všem rodinám s dětmi do čtyř let.

Tím, že na příspěvek kvůli přechodnému ustanovení nedosáhne zhruba 70 tisíc rodin, které 220 tisíc vyčerpaly před čtvrtými narozeninami dětí, byla podle předkladatelů narušena jejich legitimní očekávání. Děti mají "na minutu" stejně staré, zdůraznila Petra Bořilová Linhartová z iniciativy Také pečujeme.

Senátoři napadenou vládní verzi sněmovně vrátili a navrhli přidat všem rodinám s potomkem do čtyř let věku. Sněmovna ale návrh Senátu přehlasovala. Poslanci ODS předložili počátkem ledna novelu, která má vyšší rodičovský příspěvek zajistit všem rodičům dětí do čtyř let. Doufají v rychlé přijetí.

Maláčová: Druhá nejspravedlivější varianta

Maláčová již dříve uvedla, že senátoři mají na podání ústavní stížnosti právo. "Jako ministryně práce a sociálních věcí se domnívám - a podporují to stanoviska našich legislativců - že návrh s ústavou v souladu je. Jinak bychom to nenavrhovali," řekla.

Podotkla, že sama prosazovala navýšení příspěvku pro všechny rodiny s dítětem do čtyř let. Považuje to za nejspravedlivější. Užší varianta představuje podle Maláčové koaliční kompromis kvůli vývoji rozpočtu a výdajům. "Výsledkem je druhá nejspravedlivější varianta," řekla. Podotkla, že ústavnost a spravedlivost jsou "dva různé pojmy".

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by rozpočet s vyššími náklady neměl mít problém. Podle iniciativy by navýšení znamenalo 1,2 až 1,5 miliardy korun. To už dříve odmítla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vládní verze bude rozpočet stát 8,6 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy