Zvýšení penzí o dalších 300 korun dali poslanci šanci, zrychlené schválení odmítli

ČTK ČTK
23. 6. 2021 17:43
Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Zrychleně to ale schvalovat nebude, opoziční kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 takový postup na úterní mimořádné schůzi odmítly. Budou uplatňovat pozměňovací návrhy. Předlohu tak čekají standardní tři čtení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by bylo nejlepší důchodovou novelu zamítnout. "Nemůžeme podpořit něco, co není vykompenzováno opravdovou snahou šetřit na výdajích," uvedla. Kabinet ANO a ČSSD podle ní dělá jen líbivé kroky, hlubší změnu důchodového systému ale nebyl schopen připravit. Adamová slíbila, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud bude vládnout, důchodovou reformu předloží.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO) mimořádné přidání k penzím hájily. Podle Maláčové jde o "investici do lidské důstojnosti" a o jasný signál státu, že lidé, kteří celý život pracovali, budou mít aspoň trochu důstojný důchod.

Schillerová uvedla, že návrh nepředstavuje zátěž, kterou by si státní rozpočet nemohl dovolit. "Kondice našich veřejných financí patří k nejlepším v Evropě," prohlásila. A to i přesto, že v úterý Národní rozpočtová rada varovala, že české veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné a Česko dosáhne tzv. dluhové brzdy už za tři roky - o 19 let dříve, než uvádí projekce z loňského roku. 

Poslanec ODS Jan Bauer připomněl, že poslanci této strany v minulosti růst penzí nad zákonnou valorizaci s ohledem na mimořádný ekonomický růst podporovali. "Situace se dramaticky změnila," uvedl. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je za současné rozpočtové situace vyšší než zákonný růst penzí diskutabilní. Lidovci chtějí podle něho uplatnit pozměňovací návrhy na uzákonění příspěvku 500 korun k měsíčnímu důchodu za každé vychované dítě a na změnu výpočtu vdovských a vdoveckých penzí.

Hnutí SPD podle poslankyně Lucie Šafránkové zvyšování důchodů vždy podporovalo a podpoří je i nyní. Navrhovaná částka je ale podle ní nízká.

Pirát Tomáš Martínek se vyslovil pro úpravu valorizačního mechanismu tak, aby zajistil důstojnou valorizaci důchodů a současně aby politici nezneužívali téma v kampaních. "I za vlády Pirátů budou růst důchody," ujišťoval ve sněmovně další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Uvedl, že Piráti by drželi pravidelnou valorizaci, jak je daná zákonem.

Dodatečné přidání by stálo 11 miliardy ročně navíc

Měsíční penze by podle zákonných pravidel měly vzrůst od ledna podle Maláčové v průměru o 458 korun. Dalších 300 korun navíc by mělo podle předlohy putovat do zásluhové části důchodu. Navýšení by tak bylo trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla. Ke konci letošního prvního čtvrtletí činila průměrná starobní penze 15 351 korun. Schillerová uvedla, že příští rok by to mělo být 16 195 korun.

Dodatečné přidání by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálné mzdy. Valorizace tak už odráží zdražování za určité období i část navyšování výdělků. Mimořádné přidání ministerstvo zdůvodnilo v podkladech k novele tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Maláčová: Utrácím, je to můj úděl, za Venezuelu se nestydím

Nechci si před volbami připsat body, chci dělat do poslední chvíle to, co ministryně práce a sociálních věcí dělat má, říká Jana Maláčová. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy