Plníme sliby, s Babišem jsme nehlasovali, on hlasoval s námi, brání se Fiala kritice

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 11. 2020 20:47
Jestli některý předseda politické strany reaguje neklidně na dění kolem schválení daňového balíčku sněmovnou, je to Petr Fiala z ODS. Ten se emotivně brání kritice, že by jeho strana snížením daní zvyšovala schodek státního rozpočtu. "Mám obrovskou radost, že prosazujeme náš program," reagoval pro Aktuálně.cz. Odmítá také, že jeho strana hlasovala s Andrejem Babišem. "Babiš hlasoval s námi," říká.
Předseda ODS Petr Fiala se brání kritice za hlasování o daňovém balíčku.
Předseda ODS Petr Fiala se brání kritice za hlasování o daňovém balíčku. | Foto: Zbyněk Pecák

Při pohledu na špičky Občanské demokratické strany se zdá, že v ní převládá radost až nadšení. Předseda Petr Fiala, stejně jako řada dalších poslanců, se raduje, že kromě jiného prosadili ve sněmovně minulý týden zrušení superhrubé mzdy, o které dlouhodobě usilovali.

Jenže existuje i druhý pohled - a ten už pro ODS tak příznivý není. Proti jejímu postupu se ozvala řada kritiků i na politické scéně, včetně zástupců TOP 09 a KDU-ČSL, tedy stran, s nimiž se chystá jít ODS společně do sněmovních voleb v roce 2021. Zatím naposledy se ozval ve středu předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, kterému se nelíbilo čerstvé vyjádření předsedy Fialy. 

"Nezlob se, Petře, ale moc Tě prosím, nedělej z lidí hlupáky, není to fér. Výdaje státního rozpočtu na rok 2021 jsou závazně schváleny. Sněmovna už nemá šanci to změnit. To už může jenom vláda. Máš to s ní dohodnuté? Nemáš. Tak raději mlč, bude to lepší," zareagoval Kalousek na tweet Fialy o tom, že ODS je jediná strana, která každoročně předkládá návrh úspor výdajů ve státním rozpočtu. "Například loni to bylo 46 miliard korun. Uděláme to i letos," avizoval Fiala.

Právě na sociálních sítích je možné dobře pozorovat současné rozpoložení předsedy ODS, který se ocitl v obtížné situaci ve chvíli, kdy mohl věřit, že jeho plány se mu přes všechny problémy daří. Z krajských a senátních voleb totiž vyšla ODS hodně posílená, protože má nyní nejvíce hejtmanů, sedí ve vedení řady krajů a do toho má také nejsilnější senátní klub. Fiala se navíc přiblížil svému snu o tom, že on a ODS budou lídrem pravice, když začal dávat s předsedy TOP 09 a KDU-ČSL dohromady trojkoalici s vírou ve volební vítězství.

Protlačili jsme nižší daně, říká Fiala

Jenže právě teď nastal kvůli schvalování daňových změn vážný problém. Změna zákona, která prošla především hlasy ANO, ODS, KSČM a SPD, vyvolává podstatně větší kritiku, než čekal i sám Fiala. A tak po oznámení, že díky změně bude mít každý zaměstnanec o sedm procent vyšší čistou výplatu, napsal celou sérii dalších tweetů - jen o víkendu jich bylo přes dvacet.

"Někdo si všiml, že k superhrubé mzdě střílím tweety jak ze samopalu. Ano, a budu střílet dál. Mám radost. Být v opozici není žádná sranda, nic moc neprosadíte. Teď jsme protlačili nižší daně! A tomu já věřím a i kvůli tomu jsem v politice," avizoval emotivně a postěžoval si na "protibabišovská média", údajně unavené komentátory i na další, kteří postup jeho strany kritizovali. 

Petr Fiala se svou stranou přitom potřebuje nyní nabírat příznivce a voliče, protože podle průzkumů strana v oblíbenosti stagnuje, zatímco konkurenční Piráti i STAN jdou nahoru, a navíc spolu chtějí jednat o předvolební koalici. Kromě toho ODS nechce ztratit spojenectví s KDU-ČSL a TOP 09, jejíž předsedkyni Markétě Pekarové Adamové se také nelíbilo hlasování ODS, které přináší ztráty z daní v rozpočtu státu, měst i obcí. "Očekáváme, že ODS přijde s jasnou odpovědí na budoucí rozpočtování, pokrytí výpadku a úsporami na straně výdajů," obrací se Adamová na ODS.

Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítl obavy, že jeho strana ztratí část voličů. "Obavu nemám. Těm, kteří nám vyčítají rozpočtovou neodpovědnost, což je vůči nám naprosto nespravedlivé, tak všem říkám: Jestli pro úspory nezískáme většinu hlasů letos, tak vám garantuji, že dáme rozpočtovou odpovědnost do pořádku příští rok, až budeme mít většinu ve volbách. Já všem říkám, ať nám dají hlasy, abychom měli většinu ve vládě, a uvidí, co dobrého s touto zemí uděláme," prohlásil šéf ODS.

Ten v minulosti několikrát avizoval, že jeho cílem je vést vládu po volbách v roce 2021, k čemuž má ale zatím daleko. Pokud by chtěl mít největší šanci na to, aby dostal od prezidenta Miloše Zemana pověření k sestavení vlády, potřeboval by volby vyhrát.

Navzdory kritickým reakcím Fiala tvrdí, že neprožívá žádné zklamání. "Myslím, že mnozí jsou překvapeni a zaskočeni z toho, že ODS plné své sliby. Ono se to pěkně říká, že něco zrušíme, zlevníme, snížíme daně. Ale pak, když ti lidé stojí před tímto rozhodnutím, tak často uhnou. My ne. ODS pod mým vedením plní sliby, ať si na to všichni zvyknou. My jsme spokojeni, že jsme to prosadili," řekl. 

"Že jsme hlasovali s Babišem? Zbláznili jste se?"

Při odpovědích bylo cítit, podobně jako při čtení jeho vzkazů na sociálních sítích, jak emotivně Petr Fiala současné výtky na adresu ODS prožívá. Jestliže mu někteří dříve vyčítali příliš klidné vystupování a nudný slovník, nyní to určitě neplatí.

"To je fakt takový problém, že bude mít učitel, lékař, prodavač nebo zaměstnanec průmyslové firmy vyšší plat? Že odevzdá státu o něco méně? Myslíte, že ty prachy bude pálit?" ptá se Fiala. A nelíbí se mu ani to, že někteří uvádějí jako autora daňových slev hnutí ANO, protože ke snížení došlo na návrh premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše.

"Prý jsme hlasovali s Babišem. Zbláznili jste se? Babiš hlasoval s námi. Proč? To nevím, na to se ptejte jeho," napsal rozčileně například v neděli v jednom ze svých tweetů, aby o chvíli později v podobném duchu pokračoval. "Docela se bavím nad tím, jak 'protibabišovská' média donekonečna melou, že snížení daní je Babišův nápad. Je to lež. A lží Babiše neporazíte, v tom on je lepší. Je to prokazatelně nápad ODS!" uvedl důrazně.

V úterý večer se ho Aktuálně.cz po zasedání Výkonné rady ODS zeptalo, jestli nepovažuje za chybu, když takto označuje média, což mimochodem často dělá právě Babiš. 

"V žádném případě jsem na média nezaútočil. Tak jako já musím rozumět určité nadsázce, humoru nebo přehnaným reakcím, tak tomu musí rozumět i média. Ode mě to žádný útok nebyl, jenom jsem napsal k médiím, která jsou velmi kritická k Andreji Babišovi, že možná není nejtaktičtější pořád vytrvale psát, že to je Babišův návrh. Není!" odpověděl Fiala, podle kterého je podstatné, kdo první s návrhem na snížení daní přišel - a to podle něj byla ODS.

A když přišla řeč na jeho rozpoložení při častém psaní na sociální sítě, včetně toho, že použil občas lidovější slovník, předseda ODS tvrdil, že rozhodně není v nějaké špatné náladě. "Reagoval jsem na sociálních sítích s velkou chutí, radostí a hrdostí. Mám obrovskou radost z toho, že ODS dokáže z opozice prosazovat svůj ekonomický program. Tweet je zkratka, ve které je třeba mluvit stručně a občas i zaujmout. Vidím, že vás to zaujalo. To je dobře," řekl Aktuálně.cz. 

Nyní čeká projednávání daňového balíčku posuzování v Senátu, kdy budou muset občanští demokraté přistoupit na kompromis. Ani někteří senátoři za ODS nejsou pro to, aby změny prošly tak, jak je schválila sněmovna. I samotný předseda Senátu Miloš Vystrčil dal najevo, že senátoři budou mít k poslanecké verzi zcela jistě připomínky. Nárůst deficitu rozpočtu kvůli poslaneckému návrhu o 130 miliard označil za hrozivý a celkový schodek 450 miliard za "šílený". 

Bylo proto jen logické, že následně výkonná rada ODS přijala usnesení, podle kterého strana navrhuje dvě varianty úprav poslanecké verze. Podle první varianty by mohlo dojít ke zrušení superhrubé mzdy se sazbou daně 15 procent a ke snížení slevy na poplatníka v částce kolem 28 800 korun s tím, že kompenzace obcím a krajům by byla ve výši přibližně 50 procent v položce na občana. Ve druhé variantě by nastalo zrušení superhrubé mzdy se sazbou daně 16 procent a ke snížení slevy na poplatníka opět okolo částky 28 800 korun. A také kompenzace obcím a krajům by se pohybovala kolem 50 procent v položce na občana.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 20 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy