Zvrat v auditech špitálů: Nejprve chyby za miliony, pak nic

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 11. 2014 18:51
Jeden den měla nemocnice platit pokutu 55,5 milionu korun, pak ale přišlo z ministerstva financí sdělení, že nic platit nemusí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Motol

Praha - Ještě v pondělí měli auditoři ministerstva financí jasno: nejproblematičtější nákupy nemocničních přístrojů zorganizovalo vedení špitálu v Hradci Králové. Přemrštěné ceny dala tamní fakultní nemocnice za přístroje pro traumatologické i onkologické centrum, uváděli ve své závěrečné zprávě Babišovi hodnotitelé. Její pochybení kontroloři vyčíslili na celkem 55,5 milionu korun.

Jenomže pak se výsledek náhle změnil. Pochybení za desítky milionů se během jednoho dne změnilo na nulu. "Nemáme výdaje, které by rezultovaly v sankci. Za naši nemocnici nepůjde do Bruselu nic," pochlubil se šéf královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula. Nemocnice se podle něj nový výsledek kontroly dozvěděla v úterý.

Nákupy předražené o miliony

Přitom ve zprávě, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici a kterou nyní začalo ministerstvo financí zpochybňovat, původně vyčíslují auditoři řadu předražených zakázek. Například uvádějí nákup deseti přístrojů traumatologického centra v královéhradecké nemocnici.

"Cena obvyklá v místě a čase byla stanovena auditorským týmem na základě expertního posouzení, tj. na základě informací o stejných nebo obdobných dodávkách realizovaných v daném čase na území České republiky, v celkové výši 84 630 000 korun včetně DPH,“ píší auditoři v dokumentu. Nemocnice přitom za dodávku zaplatila 96 800 000 korun, tedy o 12,6 procenta víc.

Podle kontrolorů také nemocnice chybovala při výběru dodavatele – nastavila takové podmínky, že se mohli do soutěže přihlásit jen takzvaní kompletátoři. Tedy firmy, které samy nic nevyrábějí, ale přístroje jen přeprodávají. Často s tučnou přirážkou.

Vysvětlení? Jsme vázáni mlčenlivostí

"Audit nemocnici stanovil sankce v řádech desítek milionů, to je pravda. Ono ale zjišťovat exaktně, jaká byla cena v čase a místě obvyklá, je dost pochybná záležitost," obhajoval proto nemocnici její bývalý šéf a současně exministr Leoš Heger (TOP 09). O pár hodin později už jeho nástupce vysvětloval, že nemocnice všechny údajné chyby auditorům vysvětlila.

Jak je možné, že se výsledek tak rychle a radikálně změnil? To nikdo nechce vysvětlit. "Ministerstvo financí to nebude komentovat. Neumožňují nám to pravidla nastavená Evropskou unií,“ vysvětluje mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Podle členů sněmovního zdravotního výboru přitom není podobně velký výkyv normální. "Je to divné. Tak obrovská korekce během tak krátké doby je zvláštní," ohodnotil vývoj v kontrolách nemocnic například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Překvapená je i senátorka Alena Dernerová. "Jestliže nejprve auditoři zjistili předraženost a uložili sankce v řádu desítek milionů a pak to snížili na nulu, tak tomu nerozumím. Jediné vysvětlení je, že se musela během auditu změnit kritéria. Mohla také zapůsobit nějaká domluva s Evropskou komisí, která je vždy trochu shovívavější, když jde o nemocnice," řekla.

Za nemocnice má platit ministerstvo zdravotnictví

Podle závěrečné zprávy ministerstva financí, která platila ještě v pondělí, mělo Česko vracet do Bruselu za předražené nákupy nemocničních přístrojů 163,4 milionu korun. 

Peníze ale neměly na svých kontech hledat nemocnice. O vrácení dotací se mělo postarat vedení resortu. Právě ministerstvo zdravotnictví totiž podle auditorů selhalo při nastavování pravidel i při kontrole. Pokyny nemocnicím zaslalo ještě za bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra (oba z ODS).

"Neprověřovali jsme jen nemocnice, snažili jsme se zmapovat celý systém. Nahlíželi jsme na to zezdola i seshora. Audit se proto týkal i ministerstva zdravotnictví. Právě tam jsme objevili největší problém," komentoval zjištění první náměstek ministra financí, který měl nemocniční kontroly na starosti, Lukáš Wagenknecht.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy