Zvrat v auditech špitálů: Nejprve chyby za miliony, pak nic

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 11. 2014 18:51
Jeden den měla nemocnice platit pokutu 55,5 milionu korun, pak ale přišlo z ministerstva financí sdělení, že nic platit nemusí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Motol

Praha - Ještě v pondělí měli auditoři ministerstva financí jasno: nejproblematičtější nákupy nemocničních přístrojů zorganizovalo vedení špitálu v Hradci Králové. Přemrštěné ceny dala tamní fakultní nemocnice za přístroje pro traumatologické i onkologické centrum, uváděli ve své závěrečné zprávě Babišovi hodnotitelé. Její pochybení kontroloři vyčíslili na celkem 55,5 milionu korun.

Jenomže pak se výsledek náhle změnil. Pochybení za desítky milionů se během jednoho dne změnilo na nulu. "Nemáme výdaje, které by rezultovaly v sankci. Za naši nemocnici nepůjde do Bruselu nic," pochlubil se šéf královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula. Nemocnice se podle něj nový výsledek kontroly dozvěděla v úterý.

Nákupy předražené o miliony

Přitom ve zprávě, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici a kterou nyní začalo ministerstvo financí zpochybňovat, původně vyčíslují auditoři řadu předražených zakázek. Například uvádějí nákup deseti přístrojů traumatologického centra v královéhradecké nemocnici.

"Cena obvyklá v místě a čase byla stanovena auditorským týmem na základě expertního posouzení, tj. na základě informací o stejných nebo obdobných dodávkách realizovaných v daném čase na území České republiky, v celkové výši 84 630 000 korun včetně DPH,“ píší auditoři v dokumentu. Nemocnice přitom za dodávku zaplatila 96 800 000 korun, tedy o 12,6 procenta víc.

Podle kontrolorů také nemocnice chybovala při výběru dodavatele – nastavila takové podmínky, že se mohli do soutěže přihlásit jen takzvaní kompletátoři. Tedy firmy, které samy nic nevyrábějí, ale přístroje jen přeprodávají. Často s tučnou přirážkou.

Vysvětlení? Jsme vázáni mlčenlivostí

"Audit nemocnici stanovil sankce v řádech desítek milionů, to je pravda. Ono ale zjišťovat exaktně, jaká byla cena v čase a místě obvyklá, je dost pochybná záležitost," obhajoval proto nemocnici její bývalý šéf a současně exministr Leoš Heger (TOP 09). O pár hodin později už jeho nástupce vysvětloval, že nemocnice všechny údajné chyby auditorům vysvětlila.

Jak je možné, že se výsledek tak rychle a radikálně změnil? To nikdo nechce vysvětlit. "Ministerstvo financí to nebude komentovat. Neumožňují nám to pravidla nastavená Evropskou unií,“ vysvětluje mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Podle členů sněmovního zdravotního výboru přitom není podobně velký výkyv normální. "Je to divné. Tak obrovská korekce během tak krátké doby je zvláštní," ohodnotil vývoj v kontrolách nemocnic například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Překvapená je i senátorka Alena Dernerová. "Jestliže nejprve auditoři zjistili předraženost a uložili sankce v řádu desítek milionů a pak to snížili na nulu, tak tomu nerozumím. Jediné vysvětlení je, že se musela během auditu změnit kritéria. Mohla také zapůsobit nějaká domluva s Evropskou komisí, která je vždy trochu shovívavější, když jde o nemocnice," řekla.

Za nemocnice má platit ministerstvo zdravotnictví

Podle závěrečné zprávy ministerstva financí, která platila ještě v pondělí, mělo Česko vracet do Bruselu za předražené nákupy nemocničních přístrojů 163,4 milionu korun. 

Peníze ale neměly na svých kontech hledat nemocnice. O vrácení dotací se mělo postarat vedení resortu. Právě ministerstvo zdravotnictví totiž podle auditorů selhalo při nastavování pravidel i při kontrole. Pokyny nemocnicím zaslalo ještě za bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra (oba z ODS).

"Neprověřovali jsme jen nemocnice, snažili jsme se zmapovat celý systém. Nahlíželi jsme na to zezdola i seshora. Audit se proto týkal i ministerstva zdravotnictví. Právě tam jsme objevili největší problém," komentoval zjištění první náměstek ministra financí, který měl nemocniční kontroly na starosti, Lukáš Wagenknecht.

 

Právě se děje

Další zprávy